Českolipští lenochodi ukázali, že nemusí chodit na Mensu k tomu, aby vyhráli!

13.12.2024 | Anna Nováková | Soutěžní kola

V pátek 13. prosince 2024 se na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně opět odehrálo piškvorkové Grandfinále, tentokrát týmů v kategorii středních škol. Ti nejlepší z Česka a Slovenska se přišli ucházet o titul mistra v největší světové soutěži v piškvorkách. Vítězem se stal tým Českolipští lenochodi z Gymnázia Českolipská v Praze.

 

Všechny fotky z Grandfinále najdete na naší Zoneramě.

Podrobný průběh turnaje najdete v jeho detailu.

„Přijeli jsme se sem pobavit a ne to vyhrát,” je sportovní přístup členů týmu Čanda Buráků z Gymnázia Jírovcova, kteří hodnotí turnaj jako podařený. Úplným vítězem se sice může stát jen jeden, ale respekt a obdiv patří všem týmům, které výhercům první místo nenechaly zadarmo a vytvořily skvělou konkurenci.

Vítězný tým musel zahrát nespočet partií, aby se dostal až sem a není jím nikdo jiný, než tým Českolipštích lenochodů, který se konstantně držel na prvních příčkách během celého turnaje. 

Ať důvodem byly bezesné noci strávené nad piškvorkovými partiemi, sousedské párty, nebo vyčerpávající cesty na akci, některé týmy bojovali s únavou před samotným začátkem Grandfinále. Soutěžící z týmu St3phenson2-18 trefně popsali své emoce výrokem, že se cítí „leklí jako ryba.” Probdělou nocí ale vznikl prostor řádně trénovat a zdokonalovat taktiky, i přes to, že si přípravy vzaly svou daň. Energii jim ovšem rychle dodal adrenalin z nastávajících zápasů.

Členové týmu Mensa 4ever!!! stále oslavovali velkolepou výhru svých mladších spolužáků ve včerejším Grandfinále základních škol. Jejich bratrský tým je dokonce přišel podpořit i dnes. Byli velice ambiciózní s plánem udržet dobrou pověst jejich školy Mensa gymnázia v Praze i nadále. Hned v prvním kole to na úspěch nevypadalo, protože byli bravurně poraženi týmem 42 z českobudějovického Gymnázia Jírovcova. Po prvotní prohře se ale Mensa odrazila ze dna a svou pověst obhájila.

Tým Hasící přístroj do ohně nehaž z Gymnázia J.A.Komenského v Uherském Brodě vždy bezpečně uhasil občasnou pochmurnou náladu způsobenou nevyhnutelnými prohrami. „Dá sa, nedá sa a dá sa pražákům,” je citát pronesen kapitánem týmu Aloisem Mikešem. Tím perfektně vystihl vzniklou rivalitu mezi “pražáky” a nejen “brňáky”, ale celou Moravou. 

Tento spor vznesl i palčivou otázku položenou Perníkáři: „Jak se bude říkat brněnskému metru, když tramvaji se říká šalina?” 

Pokud nechcete tuto otázku nechat nezodpovězenou, na vaše nápady a diskuze je vždy prostor na Discordu pIšQworek.

V úplném finále se rozhostil neklid po tom, co tým Z hlubin napomenul svého oponenta v týmu JAROŠKA 1 z porušení pravidel. Hráč JAROŠKY 1 si nevšiml nepřepnutých šachových hodin, což by ho mohlo stát vítězství. Do situace nešťastně zasáhl přihlížející náhradník týmu, který hrajícího spoluhráče upozornil a ohrozil tak svůj tým případnou penalizací. Je totiž proti pravidlům radit nebo jinak komunikovat se spoluhráči v průběhu turnaje, není-li daná osoba sama součástí duelu. 

Tým Z hlubin však partii i tak vyhrál. Rozhodlo se tedy, že zapeklitý problém se dále řešit nebude a situace se uklidnila.

Mezitím ale týmy GymMost a Zákaz zastavení v sedmém kole stihly odehrát velmi kuriózní duel. Před tím, než začala reálná hra, hráči vyplnili všechna okrajová políčka v archu. 

Duel pobavil i Boneslashe, který stejně jako předchozí den akci navštívil. Soutěžící měli možnost sledovat živě komentovaný průběh partií odehraných u stolu 1, o kterých společně debatovali Boneslash a Martéz, bývalí mistři světa v piškvorkách. Piškvorkáři se dozvěděli o možných strategiích a získali nové nápady, jak vylepšit ty své.

I přes to, že Českolipští lenochodi dosáhli vítězství bez jakýchkoliv zádrhelů a neprohráli jediný turnaj, to samé se nedá říct o týmu GML I̐. Jeho cesta k bronzové příčce byla trnitá a plná napínavých chvil. V třetím a čtvrtém kole tým uhrál remízu, jedna z nich byla mimochodem výjimečně s Českolipštími lenochody. Tým čelil i pár prohrám, ale ukázal, že třetí místo si opravdu zaslouží.

Před samotným vyhlášením vítězů Grandfinále se ale nejprve vyhlásili vítězové všemi oblíbené doprovodné tipovačky. Tentokrát se tipoval počet přihlášených škol na letošní pIšQworkové turnaje. Správná odpověď byla 626 týmů. O jedinou školu se zmýlil Patrik Beránek z týmu Perníkáři zastupující Gymnázium Cheb a z výher si vybral LEGO Ninjago set. Dalšími vítězi byli Filip Hrubý z Mensy 4ever, který si domů odnesl nový elektrický kartáček a Jolana Machková z IQ TyQ s LEGO Friends sadou.

Výherci narozdíl od pár ostatních týmů nehráli na emoce a jejich taktika nespočívala v psychologické manipulaci. Naopak se snažili dosáhnout zlaté příčky ryzí logikou, promyšlenými strategiemi a intenzivním tréninkem. Ukázali nám tedy, že trénink je důležitý i v hrách jako jsou piškvorky. Nepodceňování přípravy se jim rozhodně vyplatilo a díky tvrdé práci si nyní odnáší pohár a titul piškvorkového mistra.

Na druhou stranu týmy 4.C a Π-škvorky prozradily, že jejich plán stojí na obraně, využití času a psychické odolnosti. Vsadily na jejich intuici a psychologickou interakci s oponenty. Zdá se, že i tato taktika zafungovala, protože oba týmy se umístily v první polovině a to je také úžasný úspěch. 

Po vyhlášení Vojta Švojgr z týmu Čanda Buráků dodal: „Bylo to krásné, ale bylo toho dost.” Trefně tak shrnul pocity nás všech. Pro týmy nadešel čas si konečně oddechnout po týdnech piškvorkování a oslavit úspěšné zakončení turnajů s úsměvem na tváři.

Tým 4.C, společně s týmem Z hlubin, jsme viděli minimálně ve středoškolských pIšQworkách naposledy, protože skládání maturity a “vejška” je už za rohem. Doufáme tedy, že si svůj poslední turnaj užili na maximum. Přejeme mnoho zdarů do budoucna nejen jim, ale i všem ostatním účastníkům této skvělé akce. 

Atmosféra na turnaji byla kouzelná a soutěžícím nechyběl sportovní duch, který udělal tento turnaj tak výjimečným. Jedna věc, kterou všechny týmy dokázaly, je dosvědčit, že piškvorky jsou mnohem víc, než způsob krácení dlouhých chvílí ve škole. Intriky soutěžících dodaly turnaji napětí a za příjemné vzpomínky, přátelskou atmosféru a nezapomenutelné zážitky vděčíme jenom jim. Na většinu soutěžících se můžeme těšit i další rok a s nimi i na nové taktické strategie, které teprve budou vymyšleny.

Výsledné pořadí:

1. místo Českolipští lenochodi (Gymnázium, Praha 9, Českolipská 373)
2. místo Mensa 4ever!!! (Mensa gymnázium, o.p.s.)
3. místo GML I̐ (Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova 55, příspěvková organizace)
4. místo Z Hlubin (Biskupské gymnázium)
5. místo Kaizen (Gymnázium Kráľovský Chlmec)
6. místo Π-škvorky (Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace)
7. místo JAROŠKA 1 (Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše, příspěvková organizace)
8. místo Error 404 (Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy)
9. místo Chytrej a šest blbců (Gymnázium Christiana Dopplera)
10. místo 42 (Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8)
11. místo Hasící přístroj do ohně nehaž (Gymnázium J.A.Komenského a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherský Brod)
12. místo St3phenson2-18 (Gymnázium a Střední odborná škola, Rýmařov, příspěvková organizace)
13. místo Risk je zisk! (Gymnázium Bruntál, příspěvková organizace)
14. místo 4.C (Gymnázium J.G.T.)
15. místo Gumkáči (Gymnázium J.Hollého)
16. místo To nejlepší nakonec (Gymnázium Vysoké Mýto)
17. místo Zákaz zastavení (Gymnázium, Hranice, Zborovská 293)
18. místo Marianovy včeličky (Gymnázium K. V. Raise a Střední odborné učiliště, Hlinsko, Adámkova 55)
19. místo Čanda Buráků (Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8)
20. místo Křížová výprava (Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Liberec, Jeronýmova 425/27, příspěvková organizace)
21. místo GymMost (Podkrušnohorské gymnázium, Most, příspěvková organizace)
22. místo IQ TYQ (Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora, Jaselská 932)
23. místo Perníkáři (Gymnázium Cheb, příspěvková organizace)
24. místo Pomoc ukřížkujou mě (Jiráskovo gymnázium, Náchod, Řezníčkova 451)
25. místo Panzerkampfwagen (Gymnázium J. A. Raymana)
1. místo Českolipští lenochodi (Gymnázium, Praha 9) ve složení: Daniel Tsolov, Vojtěch Koníček, Ondřej Koníček, Vít Houška, Antonín Sadil
2. místo Mensa 4ever!!! (Mensa gymnázium, o.p.s., Praha 6) ve složení: Filip Hrubý, Filip Prokop, Matyáš Rexa, David Briet, Jan Ostatnický
3. místo GML I̐ (Gymnázium Matyáše Lercha, Brno) ve složení: Radan Čech, Adam Stibor, Ondřej Lukáš, Jakub Sepši, Erik Weber