Často kladené otázky

Přihlášení a platba

Přihlášení

Jak se přihlásit? 

Přihlásit se můžete na webu pomocí tlačítka Přihlásit v pravém horním rohu. Po vyplnění přihlášky vám přijde potvrzení o přihlášení a zálohová faktura. Přihlašování spouštíme 23. září.

Platba a Faktury

Jak se dozvím, že vám platba dorazila?

Po přijetí platby vám zašleme mail s potvrzením a fakturou v příloze.

Přišla mi faktura, ale já chci platit až na místě. Co s tím?

Tato faktura je zálohová, po jejím obdržení můžete zaplatit předem online. Pokud máte v plánu platit až na místě, fakturu můžete ignorovat. Peníze předejte až na turnaji při prezenci našemu organizátorovi. Při platbě v hotovosti na turnaji zaplatíte 180,- Kč za tým ZŠ, 300,- Kč za tým SŠ a 80,- Kč za jednotlivce všech kategorií. Při platbě předem online však ušetříte – v takovém případě se platí 165,- Kč za tým ZŠ, 275,- Kč za tým SŠ a 70,- Kč za jednotlivce.

Můžu platit na místě i kartou? 

Ne, na turnajích je možné platit pouze hotově.

Posílám více přihlášek a hromadí se mi faktury – můžu je nějak spojit?

Pokud přihlašujete více týmů a/nebo jednotlivců a nechcete platit každou fakturu zvlášť, můžete všechny faktury spojit do jedné. Jak na to se dozvíte v našem návodu.

Startovné

Kolik činí startovné?

Startovné pro týmy základních škol je 180,- Kč a pro týmy středních škol 300,- Kč. V případě platby předem online je ale startovné levnější  165,- Kč pro základky a 275,- Kč pro střední.
Startovné pro jednotlivce v kategoriích Kadeti, Junioři a Veteráni činí 80,- Kč. Při platbě předem online ale ušetříte a zaplatíte pouze 70,- Kč.

Moje škola pořádá oblastní turnaj. Platíme startovné i tak?

Ano, ale každá pořadatelská škola může přihlásit jeden tým v každé kategorii zdarma. To znamená, že pokud přihlásíte čtyři týmy, platíte pouze tři. O tento tým zdarma po přihlášení zažádáte mailem svého krajského koordinátora. Kontakt na něj najdete v sekci Kontakty.

 

O turnajích

Průběh soutěže

Jaké má soutěž úrovně? A kde se odehrávají?

Soutěž týmů se dělí do tří úrovní. Oblastní turnaje probíhají na pořadatelských školách ve vybraných městech, zpravidla těch okresních. Krajské turnaje se konají v krajských městech. Grandfinále probíhá každoročně na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Seznam všech turnajů najdete v záložce Týmy.
Jednotlivci se letos mohou těšit na tři prezenční turnaje – potkáme se v Praze, Brně a Ostravě

Jak to vypadá na turnaji týmů? 

Na turnaji proti sobě nastupují týmy z dané oblasti. V první části turnaje hrají týmy ve skupinách. Ty nejlepší pak postupují do play-off. Z turnaje do další úrovně postoupí předem daný počet týmů na základě velikosti turnaje a počtu přihlášených týmů v daném kraji.
Průměrně se každého turnaje v oblastním kole zúčastní 13 týmů ze sedmi různých škol. Hráči tak kromě jiného mají šanci poznat své vrstevníky.

Mají jednotlivci stejné turnaje jako týmy? 

Ne, systém soutěže jednotlivců a týmů se liší. Turnaje jednotlivců probíhají v Praze, Brně a Ostravě. Hraje se na nich tzv. švýcarským systémem, který se využívá na šachových turnajích a o kterém se více dočtete v pravidlech. Kategorie jednotlivců letos nemá Grandfinále, ale soutěžící se mohou účastnit více turnajů.

Jak to vypadá na Grandfinále týmů?

Na Grandfinále v Brně proti sobě soutěží ty nejlepší týmy z Česka a Slovenska. Hraje se švýcarský systém na osm kol. Turnaj začíná kolem osmé hodiny a vyhlášení zpravidla končí kolem třetí hodiny odpoledne. Uprostřed dne je vyhrazená pauza na oběd. Grandfinále středních škol doplňuje také živé vysílání na YouTube. V jeho rámci se konají kromě rozborů odehraných duelů také rozhovory s týmy.

Komunikace

Jak se dozvím všechny detaily k turnaji? Pošlete mi mail?

Všechny potřebné informace najdete na webu nebo po přihlášení týmu v informačních mailech, které vám pošleme. Pokud byste měli jakékoliv otázky, přidejte se na náš discord server, kde vám odpovíme nejrychleji, nebo nám napište na info@scg.cz.

Hraní v jiné věkové kategorii

Můžu hrát v kategorii SŠ, i když jsem mladší?

Ano, můžete hrát ve vyšší kategorii, pokud jste mladší. Problém nastává ve chvíli, kdy by žák střední školy chtěl hrát v týmu základních škol. To kvůli věkové výhodě není možné. Stejný princip platí i v soutěži jednotlivců.

Na turnaji

Musí být s námi učitel? Kdo za nás zodpovídá?

Pokud jedete v rámci školní akce, je zodpovědný vybraný učitel. Pokud soutěžíte mimoškolně, odpovědnost má zákonný zástupce. Na turnaj můžete dorazit sami, ale organizátoři za vás nenesou zodpovědnost.

Co si mám vzít s sebou na turnaj?

Vším potřebným k turnaji vás vybavíme. Před každým turnajem dostanete fixy a v průběhu turnaje vám organizátoři rozdají hrací a záznamové archy. Pokud máte fixy z předchozích let, doporučujeme je vzít s sebou, každý hráč totiž na turnaji dostane fix jen jedné barvy, je tak dobré mít možnost fixy střídat.
Co se týče jídla a pití, na oblastní a krajské turnaje si určitě vezměte svačinu a dostatek tekutin. Většinou nebývá moc času ani možností si jídlo nakoupit během turnaje. To platí také pro turnaje jednotlivců.
Na Grandfinále týmů vám zajistíme oběd i pití a případně je možné si další občerstvení zakoupit přímo na místě.

Herní systémy

Jakým herním systémem se hraje na oblastních a krajských turnajích?

Na oblastních a krajských turnajích se hraje klasickým systémem skupina + play-off. Podrobnější informace o velikostech skupin a počtu postupujících do play-off najdete v pravidlech soutěže.

Jakým herním systémem se hraje na Grandfinále?

Na Grandfinále týmů se hraje tzv. švýcarským systémem, a to na osm kol. Podrobnější informace najdete v pravidlech soutěže.

Jakým herním systémem se hraje v kategorii jednotlivců?

V kategorii jednotlivců se hraje tzv. švýcarským systémem, a to na osm kol. Podrobnější informace najdete v pravidlech soutěže.