FAQ

Základní údaje

Co to jsou „pIšQworky 2021“?

Je to již třináctý ročník soutěže v oblíbené studentské hře piškvorky. Zúčastnit se mohou všichni středoškoláci z celé republiky a také žáci druhého stupně základních škol. Soutěž je pro kluky i pro holky, bez ohledu na známky. Již sedmým rokem je soutěž jako doma i na Slovensku, kde se i letos uskuteční několik turnajů a nejlepší hráči se mohou probojovat až do Grandfinále v Brně.

Co značí zvláštní nápis pIšQworky?

Název vyzdvihuje potřebu logického myšlení (písmena I a Q). Slovo „work“ zase odkazuje na píli, kterou musí hráči vynaložit na přípravu.

Proč piškvorky?

Piškvorky zná každý a hra je mezi studenty oblíbená. Pravidla jsou jednoduchá a potřebujete k tomu jen papír a pero. Zároveň se u nich musí přemýšlet, takže jestli chcete být nejlepší, musíte při své cestě na vrchol pořádně namáhat mozek.

Jak vznikl nápad na uspořádání tohoto turnaje?

Po předchozích akcích v počítačové hře jsme hledali jednodušší a dostupnější disciplínu pro všechny, kluky a holky bez rozdílu věku na všech středních školách. Po krátké týmové úvaze vyšly jako ideální kandidát piškvorky.

Proč turnaje pořádáte?

Naše motto je „Hra školou“. Chceme zpestřit výuku a ukázat, že učení nemusí být vždy jen nudné šprtání. Podílíme se tak na plíživé revoluci v českém školství.

Dále také chceme uspokojit touhu mladých lidí, kteří chtějí udělat něco pro ostatní. Náš tým je složen ze samých středoškoláků a vysokoškoláků a řídíme se heslem „studenti studentům“.

Jaká kritéria musí studenti splňovat, pokud se chtějí přihlásit?

Musí to být středoškoláci, nebo žáci druhého stupně základních škol, kteří utvoří tým pěti lidí, kde mohou být až dva náhradníci. Zajdou za učitelem a podají elektronickou přihlášku. Za každou školu mohou být vyslány nanejvýše čtyři týmy. Přihlášení jsou pak našimi organizátory zváni na oblastní kola.

Jak to vypadá na turnaji?

Pokud dáme letošní výjimečný ročník stranou, probíhají pIšQworky takto. Na turnajích proti sobě nastupují pětičlenné týmy z určité oblasti republiky. Tyto pětičlenné týmy musí postupně projít základní skupinou i následnými vyřazovacími koly. Průměrně se každého turnaje v oblastním kole zúčastní 13 týmů ze sedmi různých škol. Hráči tak kromě jiného mají šanci poznat své vrstevníky. Několikrát na našich turnajích zahořel mezi dvěma soutěžícími i ten pomyslný plamínek.

Liší se pravidla od klasických piškvorek?

Ano, drobně. V našich pIšQworkách máme speciální zahájení partie zvané SWAP, které eliminuje výhodu začínajícího hráče. Je totiž dokázáno, že když se zahájí hra běžným způsobem, pokud začínající hráč neudělá herní chybu, vždy vyhraje.

Jak dlouhá byla cesta od prvotního plánu k realizaci?

Nápad na studentskou soutěž v piškvorkách přišel na svět v lednu 2008 a první pIšQworky se následně hrály na podzim téhož roku.

Co obnáší přípravy takového projektu?

Přípravy začínají už v době předešlého ročníku podáním žádostí o dotace. Samotné přípravy se zahajují v druhé čtvrtině roku, kdy se shání potenciální partneři. Musíme sestavit organizační tým a časový plán soutěže, připravit mediální kampaň, domluvit pořadatelské školy a připravit a odeslat jim pozvánky a balíky s materiály. Velmi důležité je také školení organizátorů soutěže. A dál to už všichni znají. Přes stovku oblastních turnajů, 16 krajských, Grandfinále. A zase znovu přípravy dalšího ročníku.

Kolik lidí je do turnajů zapojeno?

Ze samotné organizace SCG je do projektu pIšQworky zapojeno přibližně 50 studentů. Na offline turnajích mají hráči možnost potkat se tak s jedním, se dvěma z nich. Kromě jiného na turnajích působí také takzvaní oblastní koordinátoři, což jsou námi vyškolení studenti z pořadatelské školy, kteří nám pomáhají turnaj zorganizovat.

Kdo je letos spolupořadatelem soutěže?

Máme velkou radost z toho, že spolupořadatelem letošního ročníku pIšQworek je opět Masarykova univerzita. Druhá největší vysoká škola v České republice spojila se soutěží své jméno a doufá, že na ni půjdou studovat i úspěšní pIšQworkáři. V prostorách Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se již tradičně snad uskuteční Grandfinále celé soutěže.

Jací jsou další partneři soutěže?

I v letošním roce je partnerem soutěže společnost RSJ. Nově se nám podařilo navázat spolupráci také se společnostmi Amos Vision, Education.cz, TEP Factor a Papírny Brno. Partnery na Grandfinále se pro tento ročník staly Mensa ČR, Kiwi.com a Rekola.

Kolik se průměrně účastní studentů?

V prvním roce se zúčastnilo přibližně 13 000 studentů, v roce 2009 jich bylo už přibližně 17 000. V roce 2010 počet soutěžících stoupl na 20 000 a v roce 2011 se utkalo 23 000 soutěžících. V roce 2012 27 000 tisíc hráčů, v roce 2013 dokonce 30 000 pIšQworkářů. V roce 2014 a 2015 se zapojilo neuvěřitelných 33 000 nadšenců do křížků a koleček. I v roce 2019  to bylo více než 33 000 hráčů a letos si opět klademe za cíl tento počet zvýšit.

Co si slibujete od letošního ročníku?

Chtěli bychom, aby si pIšQworkáři užili turnaje minimálně tak jako v posledních letech, přestože je čeká historicky první a snad i poslední ročník s online prostředím. Doufáme, že si turnaj užijí i žáci základek i soutěžící na Slovensku. Kromě toho doufáme v ještě větší účast holek, které, ač se to nezdá, mají v pIšQworkách až zázračné skryté vlohy.

Soutěž se koná na podzim, jakým aktivitám se věnujete po zbytek roku?

Kromě toho, že všichni členové Student Cyber Games studují střední nebo vysoké školy, tak mnozí z nás také pracují. V posledních letech však SCG pro středoškoláky pořádá ještě jednu soutěž – Prezentiádu. Je to soutěž v prezentačních dovednostech, každý rok se jí účastní přes 400 týmů z celé České republiky a také ze Slovenska.

Co plánujete do budoucna s pIšQworkami?

Každý rok se zapojuje více a více hráčů ze Slovenska. Naším cílem je dosáhnout i na Slovensku stejně velkého počtu škol, které se zapojují do soutěže v České republice, aby se mohli zapojit studenti ze všech slovenských krajů. Pro příští ročníky bychom chtěli pro pIšQworky nadchnout celé Polsko.

Jakého největšího cíle byste chtěli dosáhnout?

Dlouhodobým snem je, aby s námi hrály všechny střední a základní školy v republice, taky bychom chtěli prorazit s pIšQworkami na celé Slovensko a Polsko. Ale k tomu vede ještě dlouhá cesta a kopa práce.

O organizaci

Kdo pIšQworky pořádá?

Spolek Student Cyber Games. Za tímto názvem je skryto přes 50 studentů středních a vysokých škol. V týmu máme různé pozice jako organizátor, grafik, tiskový mluvčí nebo IT specialista. Získáváme tak cenné zkušenosti z různých oborů. Není snadné tým zkoordinovat, protože sídlí často na opačných koncích republiky. Všechny nás spojuje touha udělat něco pro naše vrstevníky a cíl udělat to co nejlépe.

Kdo se stará na místě o to, aby vše fungovalo?

Když zrovna naše soutěž funguje mimo online svět, o většinu věcí se na turnajích stará krajský a oblastní koordinátor, případně jejich asistent. 

Důležitá data pro soutěžící?

Všechny důležité informace o konání turnajů naleznou naši soutěžící na webových stránkách v Harmonogramu.

Finance a my

Jaký máte rozpočet a kdo vás financuje?

Rozpočet máme více než půl milionu. Zhruba třetinu pokrývají finance od našich komerčních partnerů. O zbytek se dělí rovným dílem dotace a startovné soutěžících.

Kolik si tak vyděláte?

Většina práce má dobrovolnický charakter. Více bychom si vydělali roznášením letáků. Motivací je nám radost z dobře udělané práce a zkušenosti do dalšího života, které jsou cennější než peníze.