Hrajeme švýcara. Jak sestavujeme turnaje?
06.11.2021 | Adam Holda | Tipy a triky
S kým budu hrát? Losujete pavouka z klobouku? – Hráči soupeří podle švýcarského systému. Přečtěte si více.
Pravidla:
-
Dva hráči spolu můžou hrát jen jednou
-
Do dvojic jsou sestavováni hráči se stejným nebo nejbližším počtem bodů
-
V každém zápase je po sestavení všech zápasů vybráno, který z týmů bude první začínat (více níže)
Kód:
- Určení absolutního pořadí – sestupně hodnotící kritéria: zápasové body, skóre, střední Buchholtz, startovní číslo (čím menší, tím lepší)
- Určení přebývajícího hráče (při lichém počtu – vždy ten aktuálně nejhůře umístěný, který ještě nebyl nucen kolo nehrát) – dostává kontumační vítězství
- Poté jsou týmy umístěny do bodových seskupení (podle počtu zápasových bodů), když má tým 3 body, bude umístěn do seskupení 3, když dva a půl, tak dva a půl apod.
- Určení zápasů v bodových skupinách (od té nejvyšší po střední seskupení bez středního)
- V bodové skupině se kontroluje, zda každý tým má přípustného soupeře (tým, se kterým ještě dříve nehrál). Pokud se o týmu zjistí, že podmínku nesplňuje, je přesunut do nižšího bodového seskupení a ze skupiny, do které byl přesunut, se vybere co nejlepší tým, který má v aktuálním bodovém seskupení přípustného soupeře
- Při lichém počtu hráčů v seskupení je vybrán přechodný hráč nejhůře hodnocený a je přesunut do nižšího bodového seskupení
- Pokud jsou v bodovém seskupení hráči z vyšších i nižších bodových seskupení, pak sestavujeme nejdříve dvojice hráčům přesunutým dolů (přiřazujeme jim co nejlepšího soupeře v seskupení), pak hráčům přesunutým nahoru (přiřazujeme jim co nejhoršího soupeře v seskupení) a nakonec zbývajícím hráčům podle pravidla 11.2 Pravidel pro turnaje hrané švýcarským systémem « Šachový svaz České republiky.
- Po sestavení skupiny se přesouvá k nižšímu seskupení
- Určení zápasů v bodových skupinách (od té nejnižší po střední seskupení bez středního)
- V bodové skupině se kontroluje, zda každý tým má přípustného soupeře (tým, se kterým ještě dříve nehrál). Pokud se o týmu zjistí, že podmínku nesplňuje, je přesunut do vyššího bodového seskupení a ze skupiny, do které byl přesunut, se vybere co nejhorší tým, který má v aktuálním bodovém seskupení přípustného soupeře
- Při lichém počtu hráčů v seskupení je vybrán přechodný hráč nejlépe hodnocený a je přesunut do vyššího bodového seskupení
- Pokud jsou v bodovém seskupení hráči z vyšších i nižších bodových seskupení, pak sestavujeme nejdříve dvojice hráčům přesunutým nahoru (přiřazujeme jim co nejhoršího soupeře v seskupení), pak hráčům přesunutým dolů (přiřazujeme jim co nejlepšího soupeře v seskupení) a nakonec zbývajícím hráčům podle pravidla 11.2 Pravidel pro turnaje hrané švýcarským systémem « Šachový svaz České republiky.
- Po sestavení skupiny se přesouvá k vyššímu seskupení
- Sestavení střední bodové skupiny
- Pokud jsou v bodovém seskupení hráči z vyšších i nižších bodových seskupení, pak sestavujeme nejdříve dvojice hráčům přesunutým nahoru (přiřazujeme jim co nejhoršího soupeře v seskupení), pak hráčům přesunutým dolů (přiřazujeme jim co nejlepšího soupeře v seskupení) a nakonec zbývajícím hráčům podle pravidla 11.2 Pravidel pro turnaje hrané švýcarským systémem « Šachový svaz České republiky.
- Zablokované střední seskupení: Pokud ve středním bodovém seskupení nemohou být sestaveny dvojice, je nutné postupovat podle těchto zásad: Když je počet přesuvných hráčů z vyššího bodového seskupení větší než počet přesuvných hráčů z nižšího bodového seskupení, další sestavování dvojic nižšího bodového seskupení se zruší a s hráči tohoto bodového seskupení se nakládá jako s dodatečnými přesuvnými hráči z nižšího bodového seskupení. Pak se znovu začnou sestavovat dvojice středního bodového seskupení; Pokud není, zruší se sestavování dvojic vyššího bodového seskupení a s hráči tohoto bodového seskupení se nakládá jako s dodatečnými přesuvnými hráči z vyššího bodového seskupení.
- Barvy: Po sestavení zápasů se určují barvy. Barvy se v jednotlivých zápasech určují následovně: V prvním kole začíná ten hráč, který (podmínky sestupně důležitostí):
- Hráč, který méněkrát začínal
- Hráč, který vícekrát nezačínal
- Hráč, který začínal minulý zápas
- Hráč, který začínal předminulý zápas
- …
- Hráč, který začínal první zápas
- Pokud hráči ve vyšším nebo středním bodovém seskupení měli ve všech předcházejících kolech stejnou historii, pak hráč s vyšším startovním číslem barvy střídá nebo v sudém kole barvy vyrovnává. Pokud hráči v nižším bodovém seskupení, než je střední, měli stejnou historii, pak hráč s nižším startovním číslem barvy střídá nebo sudém kole vyrovnává.