První v historii je Honza Bubeník - vyhrál turnaj pro základky v Kroměříži
pIšQworky jsou na středních školách už zavedenou hrou, které se účastní tisíce studentů. Dneska si ale mohli oficiální zápolení v piškvorkách vyzkoušet i žáci základních škol. Ne turnaji na Střední škole podnikatelské v Kroměřiži se jich sešlo třiadvacet.
Turnaje se zúčastnily dvě místní školy, a to 1. ZŠ Holešov a ZŠ Chropyně. Z té chropyňské dorazilo dokonce devatenáct piškvorek-chtivých žáků, které v turnaji doplnili čtyři žáci z holešovské základní školy. Počet 23 hráčů sliboval napínavý turnaj a tento předpoklad se beze zbytku vyplnil.
Počet 23 hráčů byl sice pro organizátory trochu oříškem, ale nakonec se hrál systém osmi základních skupin po dvou až třech hráčích, přičemž dva nejlepší z každé skupiny postupovali do závěrečného pavouka. Ten měl rozhodnout o historicky prvním vítězi turnaje v piškvorkách základních škol pořádaného organizací Student Cyber Games.
Obavy, že se mnoho času ztratí úvodními proslovy a vysvětlením herního systému, byly liché. Žáci i jejich učitelé přijeli perfektně připraveni a i herní začátek pomocí swapu je nikterak nezaskočil. Pro případ nejasné situace měly paní učitelky dokonce vytištěna pravidla.
Základky podobné středním školám
Průběh turnaje byl velice podobný těm, se kterými se setkáváme při pIšQworkách pro střední školy. Základní skupiny proběhly vcelku rychle, nebyl důvod se zdržovat, všichni se těšili na bitvy ve vyřazovacím pavouku. Jedině hráče skupiny 1 (Honza Bubeník, Ota Solař a Radek Kravec) očividně základní skupina bavila, protože po třetím kole bylo skóre 4-4-4 a skupina se musela opakovat, tentokrát jen na jeden duel. Tyto tři rychlé minizápasy rozhodly o postupujícím Honzovi Bubeníkovi a Radku Kravcovi.
Ve skupině 3 byl sice vítěz jasný (Petr Měrka), o druhém postupujícím muselo však rozhodnout kritérium vzájemného zápasu, ze kterého lépe vyšel Jakub Gažda. Napínavé výsledky byly také ve skupinách 4 a 8, kde shodně na prvních místech se šesti body skončili Tomáš Kotásek a Jiří Orálek, potažmo Dalibor Sanitrák a Ester Polášková. I zde musel rozhodnout rychlý rozstřel.
Dvojice pro osmifinálové kolo byly následující:
Bubeník - Kopečná
Kravec - Krejčí
Měrka - Orálek
Gažda - Kotásek
Konečný - Bajer
Suchánková - Raška
Andrašiová - Polášková
Kuchař - Sanitrák
V pavouku se jasně ukázalo, že na sebe narazili velmi kvalitní hráči, protože často musel o vítězi rozhodnout rozstřel. Nejinak tomu bylo i v samotném finále, kde se po mnoha vítězných zápasech střetli Jan Bubeník a Jaroslav Raška. Tito dva mladí hráči si nic nedarovali a šli za vítězstvím od první minuty. Bohužel to vedlo k mnoha remízám a počáteční napětí v hledišti už pomalu opadávalo. Proto se rozhodčí shodli na atraktivním řešení - náhlá smrt. Kdo vyhraje následující duel, je celkovým vítězem turnaje! Všichni očekávali dlouhou bitvu, ta se však nekonala, protože Honzovi Bubeníkovi se podařilo Jardu Rašku překvapit a vyhrát. Jako výhru v turnaji si odnesl kromě jiného deskovou hru Ubongo od společnosti Albi.
Že v naší zemi roste další generace, kterou piškvorky baví, organizátorům potvrdil fakt, že nabídka vzít si více piškvorkových linerů byla vyslyšena a všechny linery zmizely během vteřiny.
Celkové pořadí turnaje:
1. Jan Bubeník
2. Jaroslav Raška
3. Jakub Gažda
4. Dalibor Sanitrák
Kompletní fotogalerie z turnaje je k nalezení na facebookové stránce soutěže facebook.com/pisqworky