S věkem potence neklesá aneb Alarmovy Hakly opět první ve Středočeském kraji

28.11.2017 | Vojtěch Slouka | Soutěžní kola

V úterý 28. listopadu 2017 se konalo středočeské krajské kolo jubilejního 10. ročníku soutěže v pIšQworkách, které hostila VOŠ a SPŠD Masná v Praze 1. Na turnaj postoupilo dvanáct škol a šestnáct týmů, které byly rozděleny do čtyř skupin po čtyřech. Z každé skupiny postupovaly dvě nejlepší pětice, z nichž play-off určilo dva postupující týmy do Grandfinále. Neúspěšnější byly týmy Alarmovy Hakly z berounského gymnázia a NKJT z kladenského gymnázia. 

Už losování skupin přineslo první vzrušení. Největší nelibost zavládla u týmů ze sedlčanského a kutnohorského gymnázia – spolužáci byli přiřazeni do týchž skupin.

Skupina A se ukázala být velmi napínavou. Kolíčky (Gymnázium Čelákovice) se velmi rychle přivěsily na čtvrtfinálovou soupisku po dvou výhrách 11:9. Nebylo však zřejmé, kdo je doprovodí. Ringo of Fire (Gymnázium a SOŠE Sedlčany) měl smůlu, protože jeden jejich hráč zaspal a přišel až na druhý zápas. Ztrátu vzniklou zčásti kvůli kontumaci se již dohnat nepodařilo, třebaže v posledním zápase spálil již postupující Kolíčky v poměru 14:6. O druhém postupujícím se tak rozhodovalo mezi Kluky pIšQworkáři (Gymnázium a SOŠE Sedlčany) a Ruským minotaurem (Gymnázium Joachima Barranda Beroun), jehož kapitán zdobil celý turnaj stylovou bohatýrskou čapkou. V nervy drásajícím finiši se nakonec podařilo Klukům pIšQworkářům uprchnout z minotaurova labyrintu a vydřít remízu 10:10, která je díky lepšímu skóre poslala do další fáze turnaje.

Skupina B přinesla souboj živočichů, kteří vyhráli svá oblastní kola – Křižáci nakonec otrávili Kroužkovce 12:8. Zástupci čeledě Annelida však nemuseli smutnit, protože nakonec postoupili, stejně jako Aranei. Vzájemný zápas zbývajících týmů – Aura (ZŠ Sadská) a Chobotnic v rohlíku (SPŠ Mladá Boleslav), které by opravdu nikdo jíst nechtěl, skončil remízou a vzhledem k tomu, že Aura jinde neuspěla a ani chobotnicím se nepodařilo zachytit další bod, muselo rozhodovat skóre. Zde měl o čtyři body více (20:40 versus 16:44) nahráno tým Aura, mimochodem jediný zástupce základních škol, jemuž se podařilo proklouznout do krajského kola.

Do skupiny C se zařadili největší favorité – obhájci loňského celkového stříbra a předloňského zlata – Alarmovy Hakly (Gymnázium Joachima Barranda Beroun). Své předpoklady tito titáni potvrdili a získali všech 6 bodů, byť jejich skóre nebylo takové, jak si sami představovali – 54:6. O druhém postupujícím nebylo rozhodnuto do poslední chvíle. Před třetím kolem měly šanci postoupit všechny týmy. Alarmovy Hakly o svůj postup díky skóre přijít nemohly. Zdánlivě nejhůře si stál TiO2 (Gymnázium Nymburk), byl totiž bez bodu se skóre 10:30. Pokud by ale porazil L-tým (Gymnázium Kladno), mající 2 body a skóre 12:28, a zároveň by Alarmovy Hakly dovolily LegenT Robots (Gymnázium pod Svatou Horou Příbram), kteří doposud získali 2 body a skóre 20:20, relativně málo bodů, mohl by se kysličník radovat z postupu. To se však nestalo. Alarmovy Hakly porazily LegenT Robots 16:4 a druhý zápas dospěl do remízy. L-tým si tak zajistil bod navíc a postup do dalšího kola. Oxid titaničitý skončil sice poslední, ale k postupu mu chyběl jediný bod z posledního zápasu. I takové někdy bývají pIšQworky…

Skupina D se obešla bez větších komplikací. Po dvou kolech bylo zřejmé, že tým Zelí (Gymnázium Říčany) sice zasadil, ale postup do čtvrtfinále téměř jistě nesklidí. Velmi dobře turnaj rozehráli NKJT (Gymnázium Kladno), kteří se čtyřmi body a skóre 34:6 kráčeli po druhém kole v ústrety čtvrtfinálové bráně. Značnou šanci na postup měla Věčná pětka (VOŠ, SPŠ  a JŠ Kutná Hora), disponující skóre 23:17 a dvěma body. O málo horší vyhlídky (ne snad rozhled!) měli jejich spolužáci na koních, Hnědá kavalerie, se stejným počet bodů a skóre 13:27. Věčná pětka si však v souboji se Zelím postup pohlídala – 14:6 –, čímž znemožnila jezdcům postup a sama sebe poslala dál – ani pokud by porazili doposud jistý NKJT 20 ku 0, neměli by šanci postoupit kvůli horšímu skóre. Naopak se museli jezdci bát, aby nepřišli o veškeré své brnění, protože NKJT jim povolil jen 2 body – 2:18. Značné vzrušení ve třetím kole vyvolal skoro zděšený výkřik „Romane, já vyhrál!“, který dokonale narušil dosavadní klid na práci.

Čtvrtfinále se neslo ve znamení protikladů. Zatímco Kolíčky ke šňůře přichytily výhru 16:4 a postup do semifinále, Alarmovy Hakly povolily Věčné pětce jen jedinou, třebaže opravdu věčnou – 18:2, a NKJT rozcupoval své spolužáky z L-týmu 20:0, Kluci pIšQworkáři se pavouků vůbec nezalekli. Jejich zápas s Křižáky byl po pěti partiích nerozhodný, proto následoval rozstřel. Prvních deset minut přineslo jen důsledně ubráněné trojky a čtyřky, kapitáni proto museli zvolit jiné hráče. Novinka se šachovými hodinami ve třetím duelu nakonec nemusela být vyzkoušena, protože Křižáci přišli o svůj jed. Kluci pIšQworkáři tak doplnili semifinálovou sestavu, a mohli zabojovat o postup do Grandfinále.

Oba doposud suverénní týmy – Alarmovy Hakly a NKJT – měly před semifinále stejné skóre – 72:8. Alarmovy Hakly zmařily postupové šance Klukům pIšQworkářům, a výhrou 13:7 nechali na živu naději, že se pomstí za loňské druhé místo v Grandfinále. Kolíčky se tentokrát rozevřely až příliš. Tým NKJT toho využil a zajistil si postup do Grandfinále. Své soupeře však přemohl v témže poměru – 13:7.

Navzdory tomu, že o postupujících již bylo rozhodnuto, dva závěrečné zápasy rozhodně nepostrádaly napětí. S vědomím, že za čtvrté místo se neuděluje pohár, snažili se Kluci pIšQworkáři a Kolíčky napravit své semifinálové zaškobrtnutí. K celkovému čtvrtému místu nakonec doklopýtali právě chlapci, kteří ve čtvrtfinále uspěli až v rozstřelu. Kolíčky si tak mohly po vítězství 15:5 připnout na hruď pomyslné bronzové medaile. A finále? To bylo – s ohledem na průběh turnaje nečekaně – docela jednoznačné. Alarmovy Hakly dostály své pověsti nelítostné mašiny a vítězstvím 16:4 vybojovaly ten největší pohár.

FSS MU, která pořádá Grandfinále, se má rozhodně nač těšit. NKJT ukázali, že křižky a kolečka umějí pokládat na ta správná místa, o čemž svědčí jejich skóre 89:31. A letos ze čtyř pětin maturující Alarmovy Hakly zatím dokazují, že s věkem potence opravdu neklesá. Monumentální skóre v letošním ročníku 216:24 hovoří za vše.

Pořadí:

1. místo: Alarmovy Hakly (Gymnázium Joachima Barranda Beroun), ve složení: Ivan Coufal, Daniel Molt, Jiří Vrecion, Jakub Čapek, David Hakl

2. místo: NKJT (Gymnázium Kladno), ve složení: Matěj Kripner, Jan Dáňa, Filip Brukner, Daniel Krupička, František Fňukal

3. místo: Kolíčky (Gymnázium Čelákovice), ve složení: Jaroslav Konečný, Filp Drábek, Jan Havel, Adam Wagner, Daniel Paal

Fotogalerie na facebooku

1. místo Alarmovy Hakly (Gymnázium J. Barranda, Beroun) ve složení: David Hakl, Ivan Coufal, Jiří Vrecion, Daniel Molt, Jakub Čapek
2. místo NKJT (Gymnázium, Kladno) ve složení: Matěj Kripner, Jan Dáňa, Filip Brukner, Daniel Krupička, František Fňukal
3. místo Kolíčky (Gymnázium, Čelákovice) ve složení: Jaroslav Konečný, Filip Drábek, Jan Havel, Adam Wagner, Filip Stárek