Jak vyhrát na jevišti?

27.11.2012 | Marcela Králiková | Partneři

Říká se, že hra baví každého, kdo vyhrává. Dáš to za pět křížků a postupuješ do dalšího kola. Dáš to za pět koleček a třeba se dostaneš až do finále. Prozkoumáš tajné archivy univerzity, zodpovíš její hádanky a možná vyhraješ MUNIquest. Co na jevišti? Jak vyhrát, když se roztáhne červená opona a před vámi sedí zvědavé publikum s obrovským očekáváním?    

 

Masarykova univerzita vám nabízí mnoho způsobů, jak se kreativně vyjádřit. Jedním z nich je kurz divadelní hry, vyučovaný na fakultě informatiky. PROFIDIVADLO pro vás přibližuje doc. PhDr. Josef Prokeš, Ph.D. a místo výhry a prvního místa se můžeme těšit na získaná přátelství a užitečné dovednosti.

 

Jakým způsobem rozvíjí hra studenta, který se do předmětu zapojí?

 

Divadlo je týmová záležitost, v níž jak jednotliví herci, tak i kterýkoli člen podpůrného štábu musí dbát o svůj konkrétní úkol a současně kooperovat s ostatními. Když někdo něco zvrtá, poškodí tím všechny ostatní. Na druhou stranu, jestli se představení povede, je to společná radost. Předmět Divadelní hra v sobě např. zahrnuje rétoriku, sociální kooperaci, hlavně však kamarádství. Kamarádství, které přetrvává i po skončení jednotlivých divadelních inscenací. Málokdo třeba ví, že herci musí na jevišti sledovat i texty kolegů, reagovat na ně a nikoli pouze čekat na svoji textovou narážku. Nesmějí se svou individuální rolí „trčet“ nad ostatními, převálcovat je. To by bylo neetické. Často se to však stává i na profesionálních jevištích.

 

Co se studenti naučí?

 

Studenti si uvědomí, že text divadelní hry - a v širším kontextu jakéhokoli literárního díla - není pouze informace, nýbrž má i estetickou funkci. Pro laika by se třeba mohl zdát redundantní (tj. nadbytečný). Studenti se naučí správné výslovnosti, gestice, pohybu v prostoru, práci se světlem nebo s časem.

 

Na začátku kurzu probíhá konkurz. Kdo sedí v porotě, která herce vybere?

 

V porotě je režisér představení spolu se svými asistenty. Pokoušejí se role obsadit především typově. Je třeba zdůraznit, že naše divadlo není omezeno pouze na studenty fakulty informatiky. Mohou v něm působit studenti ze všech fakult Masarykovy univerzity.

 

Jaké vlastnosti musí student určitě mít, aby byl vybrán?

 

Nemusí být hezký, často právě naopak. Měl by být osobitý, kreativní, se schopností prosadit se. Potřebujeme ale i introvertní typy do technického štábu divadla. Vybraný student musí akceptovat týmového ducha divadelní party.

 

Poznáte přirozený talent na první pohled?

 

Někdy ano, ale většinou ne. Studenti se často potřebují nejprve „otrkat“, zorientovat se v poměrně složitém mechanismu divadla.

 

Kde a jak často probíhá praktický nácvik rolí?

 

Zkoušíme po dobu jednoho semestru (cca 3 měsíce) vždy ve středu od 18 do 21 hodin.

K tomu přidáváme i celodenní zkoušení v den státního svátku a jeden víkend před premiérou. Během zkoušení ovšem podle potřeby probíhají také individuální zkoušky, ve kterých stavíme a dolaďujeme jednotlivé postavy.

 

A co vy, nacvičili jste si už vítězné tahy na finále piškvorek?