Staň se organizátorem!

25.11.2010 | Adéla Šrutová | Cover story

Máš organizační schopnosti? Baví tě piškvorky? Baví tě poznávat nové lidi a získávat nové zkušenosti? Staň se organizátorem pIšQworek!

Hraje jednoduchá, ale všechny ty organizační záležitosti kolem už něco zaberou... Své by o tom mohli vyprávět ostřílení koordinátoři, kteří v těchto dnech křižují (a kolečkují) republiku a dohlíží na všechny turnaje. I ty se jim ale můžeš stát a naučit se zvládat desítky lidí a další koordinační práce. Stačí jen troška zájmu a kontaktování prakticky kohokoliv, kdo má s pIšQworkami něco do činění.

Prvním impulsem často bývají učitelé, kteří někoho takto naverbují, jestli by nechtěli pomáhat při pIšQworkách... Tak to ale nemusí být. Pokud máš zájem, kontaktuj sám příslušného učitele na svojí škole, který má pod palcem akce jako jsou pIšQworky. Na podzim příštího roku zase proběhnou na školách školení mladých organizítorů, kde zkušení koordinátoři předávají své znalosti a zkušenosti a vysvětlují co a jak. Za rok to můžou vysvětlovat i tobě. A pokud se Ti nechce čekat do příštího roku, napiš nám na email info@scg.cz a můžeš se zapojit i dřív. Na jaře plánujeme několik dalších soutěží, které čekají na své nové mladé organizátory.

 


 

Jak takové školení vypadá? Dá se shrnout do tří kroků:

První krok: Hra školou!

První blok školení slouží k seznámení studentů s hlavními myšlenkami a prioritami občanského sdružení Student Cyber Games, které již několik let pořádá turnaje právě pro studenty středních škol. Hesla jako "studenti sami sobě" nebo "hra školou" se tak dostávají mezi více a více mladých lidí, kteří tak začínají chápat, co děláme, proč to děláme a především jak to děláme.
Cílem školení je seznámit studenty s organizací turnajů a to nejen těch v pIšQworkách. Jak takový turnaj vypadá, co to znamená organizovat turnaj, jakou moc a zodpovědnost v sebe skrývá funkce organizátora a na co se nesmí zapomenout při uspořádání čehokoliv.

Druhý krok: Teorieteorieteorie!

Vítejte u druhého bloku. Samá teorie a žádná praxe. Opis postupu ale nikdy ne samotné provedení. Raději uchopte herní arch do vlastních rukou a zkuste si všechno, co budou dělat hráči a vy je při tom budete muset navigovat. Jak správně vysvětlit zahájení hry? Nejdřív je třeba nejenom vědět, ale také pochopit jak se hra zahajuje. Tak se hrál pIšQworkový turnaj. Losování hráčů přímo na místě, zahájení duelu, zahájení druhého duelu, přidělování bodů po odehrání partie, sčítání skóre, zápis bodů do tabulky. Hned se to pamatuje líp. A taky správný organizátor ví, jaké je to být v pozici hráče. V tom je také jeho výhoda, opačně to totiž neplatí vždycky.

Třetí krok: Organizace

Třetí část školení se zaměřuje především na organizaci školních a oblastních turnajů soutěže pIšQworky. Školní kola jsou právě jedny z hlavních motivů, proč studenti na školení jezdí. Důležité pro každou školu je vybrat co nejkvalitnější zastoupení, ke kterému má dopomoci právě školní turnaj.  Studenti se tak dozví, jak ho zorganizovat, co k němu budou potřebovat a jak se potýkat s problémy, které při turnajích obvykle přichází.

 

Není to zas až tak těžké, co říkáte? Máte-li alespoň špetku nadšení a chuť učit se nové věci a získávat nové zkušenosti, je tohle šance přesně pro Vás. Organizátorem může být kdokoliv a každý je u nás vítán. Není se čeho bát, stačí opravdu málo;) Tak co říkáte, nezkusíte to?

Doufáme, že v příštím roce budeme moct zkřížit pera s novými organizátory! ;)