Co všechno se dá v piškvorkách hrát za soutěže?

08.10.2010 | Pavel Šíma | Partneři

Vedle středoškolské soutěže pIšQworky je tu také Euroliga a Česká piškvorková liga.

 

Euroliga

Gomoku Euroliga (GEL) = evropská liga týmů v piškvorkách (www.euroleague.cz)

Historie

Již od roku 2003 se veškeré piškvorkové dění (alespoň v Evropě) odehrává na serveru www.playok.com. V září 2004 zde byl také odehrán 1. mezinárodní zápas Česko x Polsko (mj. Česko vyhrálo). Tento match měl obrovskou sledovanost, zaujal velkou řadu hráčů. Na základě tohoto zájmu a jistě "znuděnosti" hráčů z individuálních zápasů jsme vycítili příležitost nabídnout zcela něco nového. Něco na způsob soutěže týmů, třeba v basketbalu. Vlastní myšlenka vznikla behěm MSN diskuze mezi Akoszem Kiszelym (maďarský hráč hexlearner) a Alešem Rybkou (autorem článků „Předseda České federace piškvorek a renju radí…“ ). Slovo dalo slovo, Akosz jako zdatný programátor vytvořil základní web, který umožňoval tvorbu týmů a Aleš Rybka začal pracovat na herním systému a pravidlech.

První ročník se odehrál v sezoně 2005/2006, zúčastnilo se ho 29 týmů. Během druhé sezony se přestal Akosz zajímat o další vývoj Euroligy, proto Aleš oslovil piškvorkáře z Hradce Králové Pavla Režného, mj. také vynikajícího programátora (pije Curacao), který během následujících let vytvořil funkční a pravidlům odpovídající stránku s databází. Grafický vzhled vytvořil Jan Fišera, na konečném vzhledu se podílel Břetislav Krček.

Jak se to hraje?

Euroliga je soutěž týmů. Kdokoli si může založit vlastní tým a pokud splní podmínky dané pravidly, může být se svým týmem přijat. Letošní ročník začíná 1.11.2010. Jednotlivé týmy spolu hrají dle švýcarského systému. Jedno kolo trvá 3 týdny, během té doby mají kapitáni prostor domluvit se na termínu zápasu (dle 3denního pravidla). Pokud se nedomluví, hraje se v termínu daným systémem. Vlastní hry se odehrávají na serveru www.playok.com, hrají vždy 4 proti 4, 2 hry, každý s každým. K dispozici je tedy celkem 32 bodů a dle stávajícího systému je k výhře nutné získat minimálně 16,5 bodu.

Pravidla

Pravidla jsou celkem složitá. Původní pravidla sepsána v září 2005 se vešla do 8 řádků. Ovšem na základě problémových a dalších nutných situacích (dříve nepředpokládaných) byla pravidla rozšířená, nyní dokument obsahuje 4 listy. Během 4 odehraných sezon se však podařilo vše stabilizovat, byl vytvořen systém trestů, upraven herní systém (Tomo Drobnič, Slovinsko). Nyní jsou řešeny již běžné provozní problémy, zásadní situace jsou v pravidlech ošetřeny, mj. k nim byla uzpůsobena i vlastní stránka www.euroleague.cz (domlouvání zápasu Match Date a zapisování výsledků Match Results).

Různé

Euroliga dává hře jiný rozměr. Rozvíjí týmového ducha, hráči analyzují své soupeře, snaží se v lize vyhrát. Liga má velkou sledovanost a výhra v lize, ač není finančně oceněna, je velice prestižní záležitostí.

Státy, jejichž hráči se účastní Euroligy jsou Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Norsko, Finsko, Švédsko, Rusko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Estonsko.

Česká liga

 

Česká piškvorková liga (CPL) - http://cz.euroleague.cz

Historie

Na základě hráčské poptávky a zkušeností z Euroligy byli Aleš Rybka a Pavel Režný osloveni, zda nevytvoří systém podobný Eurolize, ale zaměřený čistě na individuální soutěž. Autorem myšlenky aplikace pro ČR byl Vláďa Nipoti – kapitán vítězného týmu pIšQworky 2009 „Best of AG“. Po schválení Českou federací piškvorek a renju byla Česká piškvorková liga uvedena jako oficiální soutěž. Ligy se účastní i hráči ze Slovenska.

Jak se to hraje?

Zúčastnit se může každý a konec přihlášek je 10.10.2010. Hrají jednotlivci, rozlosování je dle švýcarského systému. Hrají se celkem 4 hry, v případě remízy hráči odehrají další 2 hry časem o polovinu zkrácené. Hry se odehrávají na serveru www.playok.com. V sezoně 2008/2009 se odehrál 1. ročník.

Různé

Díky masivní kampani se před začátkem 1. ročníku ligy v začátku přihlásilo přes 70 hráčů. S přípravou CPL měl Pavel Režný opět velkou práci, systém databáze a systému musel být od základu změněn.

O náš systém (webovou stránku s databázi) projevili zájem rumunští hráči a pomocí této stránky začali hrát vlastní rumunskou piškvorkovou ligu.