Vydejte se s křížky a kolečky do New Yorku nebo Tokia
Kde začíná bitva mezi kolečky a křížky? No přece ve školních lavicích. A protože oblastní kola jsou v plném proudu, tak se můžeme ohlídnout za koly školními.
Většina z Vás jimi jistě prošla, tak není potřeba je nějak více představovat. Ve většině případů se na školních kolech vybírali z piškvorkových nadšenců ti nejlepší, co budou školu reprezentovat v oblastních a krajských turnajích a někteří se dostanou až finále.
Reportů ze školních her nám došly spousty. Některé popisovaly dění během soutěže, jiné se zaměřily na fotografickou stránku věci a některé povzbuzovaly vítězné týmy k dalším výhrám. Vybrat ty nejlepší bylo těžké a vzhledem k tomu, že si většina z vás čtenářů školními koly také prošla, rozhodla jsem se zaměřit na kvantitativní stránku školních kol před tou kvalitativní.
Dovolím si tedy uvést pár čísel a přirovnání, které určitě budou rájem pro matematické a piškvorkové nadšence, ale určitě nejen pro ně.
Takže kalkulačky s sebou a začínáme. Jistě vás určitě zajímá, kolik středoškoláků se této hry zúčastnilo a v kolika školách tyto školní kola probíhala. No, a protože nejsme žádní tajnůstkáři, tak se o to s Vámi rádi podělíme.
Školní kola se odehrávaly na téměř 250 školách a zúčastnilo se jich na 18 000 žáků. Takže kdyby se účastníci potkali všichni najednou, tak by zaplnili celou 02 arénu a na lístek by si vystáli frontu dlouhou 4500 metrů. V rámci svého počítání, jsem se rozhodla účastníky do Prahy dopravit, čím jiným, než vlakem. A to ne ledajakým. Rozhodla jsem se pro starou dobrou lokálkou a každému soutěžícímu dala jedno místo k sezení. Tímto způsobem by cestovali naši soutěžící v 322 vagonech. A kdyby, za odměnu, každý ze soutěžících namaloval křížek nebo kolečko na klasický čtverečkovaný papír, tak by bylo dohromady pokresleno na 18 000 centimetrů čtverečních. A co se dá s takovouhle plochou udělat? Třeba vzít a nalepit na zadní stěnu akvária o velikosti 3 x 0,6 metrů. Rybičky budou mít radost a fandové piškvorek určitě zrovna tak.
Nejen soutěžící a piškvorkový papír můžeme měřit, ale také pomůcky ke kreslení piškvorek jsou výborné na naše počítaní. Pro školní kolo se také nechalo vyrobit 15 000 linerů Centropen. Jeden Cenropen můžeme vyrobit za 1,5 sekundy. 15 000 linerů se vyrábělo 375 minut, skoro tak dlouho jako trvá film Mefisto natočený v roce 1918. To však nic není. Nejdelší film na světě je dlouhý 931 minut a jmenuje se Berlin Alexanderplatz. Takže vážení piškvorkoví nadšenci, na dosažení na tento film, potřebujeme posily. A kdyby měření ještě nebylo dost, tak vězte, že s uvedeným množství linerů by se dala nakreslit čára dlouhá přes 15 000 km. Kdybychom všechny Centropeny použité ve školních kolech zabalili do baťohů, vydali se za nosem a začali za sebou malovat rovnou čáru, vydržela by nám zásoba centropenů na čáru dlouhou z Prahy do New Yorku a zpět. Pokud nemá rád někdo cestování nad oceánem, kde se čára z lineru dělá velmi špatně, pak by si mohl zvolit cestu za nosem opačným směrem. Pokud by se touto cestou někdo vydal, tak by se dostal do Tokia a ještě by mu zbyly linery na cestu zpět. Takže všechny dobrodružné povahy, jestli nemáte o prázdninách co dělat, můžete se nechat inspirovat.
Jak vidíte i statistika nemusí být nutně nuda. A až uvidíte v rámci článku fotky, které nám poslali ze školních turnajů laskaví učitelé, organizátoři a nadšenci piškvorek, určitě si vzpomeňte, že piškvorkáři nejsou žádné béčka, jak se zmiňuje jedna zpráva, ale hlavně studenti s nevšedním koníčkem, se kterým se dá udělat také spousta zajímavých věcí.
Jen mi teď napadá, kolik se tak během celého turnajového klání nakreslí koleček a čtverečků? Myslíte, že by to vyšlo na pokreslení alespoň jedné výškové budovy?