Každý někdy hrál piškvorky při hodině. To platí i o vítězi pIšQworek 2018

29.09.2021 | Pavlína Skudová | Interview

Jak se vám líbil minulý rozhovor s bývalými účastníky? Dneska jsem převzala štafetu a tentokrát jsem vyzpovídala Kubu, který to má na Fakultu sociálních studií v Brně opravdu co by kamenem dohodil.

Jakub Horák, letošní maturant a pravidelný účastník pIšQworek z týmu GML Ê.  Ve škole ho baví programování a matematika. Ve volném čase rád chodí na túry, cestuje, jezdí na kole či lyžuje…

 

Křížek nebo kolečko?

Křížek. Nevím přesně proč, ale přijde mi takový agresivnější a prostě se mi líbí víc.

 

Jak ses dozvěděl o pIšQworkách?

O pIšQworkách jsem se dozvěděl ze školního rozhlasu.

 

Kolikátého ročníku pIšQworek ses zúčastnil a kam až ses dostal?

Poprvé jsem se pIšQworek zúčastnil v roce 2016. Byl to můj první piškvorkový turnaj vůbec. Bohužel jsme vypadli v semifinále krajského kola, kde jsme prohráli s Jaroškou 8:12. Tu hru si asi do smrti neodpustím, protože mi soupeř položil zahájení, které jsem moc dobře znal už v té době, a věděl jsem, že je to výhra bílých, ale já jsem bohužel pokazil útok a soupeř jednoduše vyhrál.  Možná, že kdybych tenkrát vyhrál a pak náš kapitán hrál rozstřel, mohli jsme jet na Grandfinále už tehdy. Ale to už jsou dneska jen spekulace.

 

Co se stalo po Tvé první účasti na pIšQworkách?

Byl jsem hodně zklamaný, ale o to více jsem byl namotivován se zlepšit do dalšího ročníku. Začal jsem hrát hodně online, řešit piškvorkové úlohy, jezdit na živé turnaje pořádané ČFPR, analyzovat zahájení atd. A vyplatilo se to. Další rok jsem v našem týmu přebral roli trenéra a svoje znalosti jsem předával spoluhráčům. Oblastním i krajským kolem jsme prošli tentokrát hladce a na Grandfinále jsme se umístili na pátém místě, což byl obrovský úspěch. Další rok odmaturoval náš kapitán, a tak jsem přebral roli kapitána já. Snažil jsem se trénovat tým ještě víc než předtím, dokonce jsme měli každý týden dvě hodiny tréninku místo vyučování. Příprava se vyplatila, stali jsme se totiž celkovými vítězi pIšQworek 2018. Rok nato nás bohužel opustil další člen a už jsme ani tolik netrénovali jako tým, což se podepsalo na výsledku. Vítězství se nám bohužel nepodařilo obhájit, skončili jsme druzí. Letos nás opustil další člen týmu, ale i tak doufám, že se nám podaří titul znovu získat.

 

Jaký máš nejšílenější zážitek z pIšQworek?

Určitě vyhlašování na Grandfinále 2018, kde jsme vyhráli.

 

Kdy sis řekl: ,,Ano, já se chci zúčastnit.” a proč?

To jsem si řekl už rok předtím, než jsem se účastnil, tedy v roce 2015. Slyšel jsem totiž ve školním rozhlase, že se hledá pátý člen do piškvorkového týmu, ale já jsem se nemohl zúčastnit, protože jsem byl ještě moc mladý. Soutěž mě ale tak nadchla, že další rok v září už jsem netrpělivě čekal, až se zase ve škole objeví plakát pIšQworek, abych se mohl přihlásit.

 

Podle čeho a jak sis sestavil tým? Vybíral jsi podle kvalit hráčů, nebo prostě proto, že jsou to kamarádi?

V prvním roce jsem musel projít školním kolem, kterého se zúčastnilo přes 50 hráčů a mně se ho nějakou záhadou podařilo vyhrát. Od té doby jsem měl místo v našem A týmu jisté a stal jsem se organizátorem školních kol v dalších ročnících.

 

Hraješ piškvorky i v hodinách?

Samozřejmě. Myslím, že každý hrál někdy v hodině piškvorky.

 

Kolik stránek v sešitě jsi popsal piškvorkama?

Překvapivě moc ne, hraju totiž hlavně online.

 

Kde a s kým se ti piškvorky hrají nejlíp?

Nejlíp se mi hraje na klasické dřevěné desce s černými a bílými kameny na nějakém turnaji. Ideálně s hráčem, který je lepší než já, protože tím se člověk nejvíc naučí.

 

Už ses přihlásil znova?

Ještě ne, napřed musíme uspořádat školní kolo a vybrat složení našeho týmu. Určitě se ale budu účastnit jak soutěže týmů, tak soutěže jednotlivců.

 

Máš na závěr nějakou radu pro ty, kteří ještě zvažují přihlášení?

Určitě se přihlaste, minimálně se na jeden den ulijete ze školy ;)