pIšQworky nepatrí len Čechom! Srandu si počas nich užijeme aj my

27.09.2021 | Victoria Sanislová | Interview

Máte otázky, ktoré by ste sa chceli spýtať od bývalých účastníkov pIšQworek? Nebojte sa, my sme sa ich aj za vás spýtali a prinášame vám ich príbehy a odpovede na to, čo si myslia o pIšQworkách.

Z kadiaľ ste sa dozvedeli o tejto súťaži, teda o pIšQworkách aka XO?

Tibor: O pIšQworkách som sa dozvedel od starších spolužiakov, ktorí sa tejto súťaže zúčastnili rok predtým, ako som nastúpil na strednú školu. 

Jakub: Na naší škole se každoročně pořádá turnaj piškvorek s tím, že nejlepší dva týmy postupují do okresního kola.

 

Prečo ste sa prihlásili do súťaže pIšQworek? Čo vás motivovalo k tomu, aby ste boli súčasťou?

Tibor: Prihlásili sme sa lebo sme chceli zistiť, o čo v tých pišqworkách vlastne ide. Potom nás to začalo veľmi baviť a pišqworky sa stali súčasťou nášho každodenného života. 

Jakub: pIšQworky jsme hráli velmi často už od primy a během let jsme se stále zlepšovali. Když jsme se konečně dostali na vyšší gympl, hned nám bylo jasné, že se pokusíme naše školní kolo ovládnout.

 

Podľa čoho ste zostavili tím? Aké roly ste tam mali?

Tibor: Do tímu sme vybrali žiakov, ktorí mali logické myslenie a vedeli hrať piškvorky. Na začiatku sme nemali rozdelené žiadne roly, len sme sa rozdelili podľa toho, kto bol v piškvorkách lepší a kto horší. Neskôr mne pripadla pozícia kapitána. 

Jakub: Už z předchozích let jsme věděli, kteří hráči to opravdu umí. V naší třídě jsme vytvořili trio těch nejlepších a přibrali jsme ještě dva kluky o rok mladší.

 

Ako ste si vybrali meno vášho tímu? 

Tibor z tímu Team Stanley: V našom tíme máme dvoch Stanov a keďže sme nevedeli vymyslieť žiadne meno nášho tímu, tak sme náš tím pomenovali podľa našich dvoch hráčoch. 

Jakub z týmu Zapadlíci: Původně naše třída vytvořila dva týmy. Protože máme rádi legraci, rozhodli jsme se pojmenovat je podle jmen kapitánů toho druhého týmu. Do soutěže jsme tak šli pod názvy Filip Vychodil a Jakub Vlček. Nicméně naše paní učitelka naše nadšení příliš nesdílela a rozhodla se nás přejmenovat na tým Filip Zapadl. Ale ani tato varianta ji úplně neuspokojila, a tak vznikla zkrácenina Zapadlíci.Čo vám dala táto súťaž? V niečom ste sa posunili?

Tibor: Pišqworky nám dali ohromné množstvo zážitkov, nové kamarátstva, kontakty a skúsenosti. Posunuli sme sa hlavne v hraní pišqworiek :D. Na prvom okresnom kole sme začali hrať s malým základom informácií a nemali sme žiadne stratégie no neskôr sme sa oveľa oveľa zlepšili a dostali sme sa až na GrandFinale do Brna. 

Jakub: Objevili jsme nové taktiky našich protihráčů, o kterých jsme doposud neměli ani tušení. Mohli jsme si také zkusit zahrát si se současným mistrem světa.

 

Plánujete sa znovu prihlásiť?

Tibor: Jednoznačne áno. Minulý rok, počas lockdownu, nám pišqworky veľmi chýbali. Veľmi dúfame, že tento rok sa to zmení :).

Jakub: Určitě, o tom není pochyb. Takové odtrhnutí od reality. Jak jsem již zmiňoval, aktivněji hrajeme piškvorky třeba takových šest let. Doopravdy ale trénujeme spíše tak měsíc před vyhlášením našeho školního kola. 

 

Čo pre vás piškvorky znamenajú a ako dlho už ich poznáte a tvrdo trénujete?

Tibor: Piškvorky pre nás znamenajú hlavne zábavu. Prinášajú nám veľa radosti popri hraní na súťaži, ale aj v škole. Poznáme ich už 3 roky, teda od nášho nástupu do prvého ročníka na strednej škole. Čo sa týka trénovania, nikdy sme netrénovali veľmi tvrdo. Trénovali sme len keď sme mali voľný čas.

Jakub: Takové odtrhnutí od reality. Jak jsem již zmiňoval, aktivněji hrajeme piškvorky třeba takových šest let. Doopravdy ale trénujeme spíše tak měsíc před vyhlášením našeho školního kola.

 

Čo by ste odporúčali budúcim účastníkom pIšQworek? Čo by ste poradili jednotlivcom, ktorí sa snažia rozhodnúť, či by bolo pre nich prospešné zúčastniť sa súťaží pIšQworky 2021?

Tibor: Každému účastníkovi by sme odporúčali si to hlavne užiť. Nie vždy to vyjde a nie všetko sa dá vyhrať, treba sa tešiť z každej vyhranej hry. Každému, kto sa rozhoduje či ísť na pIšQworky odkazujeme, aby tam jednoznačne išli. Nič tam súťažiaci nemôže stratiť. Naopak, každý tam vie zažiť pekné chvíle s novými ľuďmi ktorých spája to isté, piškvorky. 

Jakub: Pokud vás piškvorky alespoň trochu baví, běžte do toho. Opravdu nemáte co ztratit, určitě se moc dobře pobavíte a dostanete příležitost se beztrestně ulít ze školy.

 

Existuje nejaký tím, ktorý na vás počas súťaže zapôsobil? (Ako sa volá ten tím?) Ako na vás zapôsobili?

Tibor: V Brne na Grandfinále na nás zapôsobil tím NaCl. Mali skvelý zmysle pre humor. Doteraz sme s nimi v kontakte na sociálnych sieťach.

Jakub: Velice nás zaujal tým, který měl ve svém názvu švédskou vesnici Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch. Když jsme tento tým představili paní učitelce, slíbila nám, že příště nám už název týmu určitě nezmění.

 

S akou najzložitejšou výzvou ste sa stretli v priebehu súťaže?

Tibor: Pravdepodobne to bolo cestovanie, konkrétne na Grandfinále do Brna. To, že aj náš tím postúpil na Grandfinále, sme sa dozvedeli len 3 dni pred samotnou súťažou. 

Jakub: Největším oříškem se pro nás stal postup přes čtvrtfinále krajského kola. V něm jsme totiž po pár minutách prohrávali 10:6 a od vyřazení z turnaje nás dělila ztráta jediného bodu. Naštěstí jsme brzy stáhli na 10:8. Klíčovým se tak stal zápas mého spoluhráče Pavla, do jehož konce zbývala necelá minuta a hra vypadala velmi vyrovnaně. Nicméně pár sekund před koncem se Pavlovi povedlo vytvořit si výherní situaci a stav jsme tak srovnali. Rozstřel se nám už vydařil na jedničku a mohli jsme se radovat z postupu.

 

Podeľte sa o jednu nezabudnuteľnú spomienku počas súťaže pIšQworky. Môže to byť niečo vtipné alebo niečo z čoho ste sa ponaučili. :D

Tibor: Hrali sme proti českému tímu. V priebehu hry už bolo isté, že sme to prehrali. No jedna dvojica ešte hrala a náš súťažiaci tam už mal pascu, ktorej sa nedokázal vyhnúť, a tak začal dávať svoje znaky do rohu na kraj smerom dole. Jeho český súper sa pridal a teda hrali sa na piškvorkovom poli. Celé to bolo vtipné, no to najvtipnejšie ešte len prišlo. Náš spoluhráč si nejakou náhodou vytvoril 4 znaky vedľa seba a jeho český súper aj keď chcel, tak to už nedokázal vyhrať. Všetci nechápali, čo sa stalo, bola tam skvelá atmosféra, smiech, krik a na strane českých súperov zostali len slová: Ale veď to bola len sranda. Samozrejme výhru sme ajtak pripísali tomu českému súperovi. :D

Jakub: Ve finálním kole jsme dostali příležitost vyhrát poukázku na únikovou hru. Po splnění určitého logického úkolu jsme měli napsat na papírek název našeho týmu a vhodit ho do osudí. Jenže já jsem malinko nepochopil pravidla a místo nápisu Zapadlíci se tak na papírku ocitlo moje jméno. Došlo mi to až během samotného losování, a tak jsem doufal, abychom v rámci zachování naší důstojnosti nevyhráli. Ale zákony schválnosti fungují, a tak organizátoři hrdě prohlásili, že únikovou zdarma získá tým Jakub Vlček. Jenže vzhledem k naší eskapádě s tvorbou názvu nám bylo jasné, že tým Jakub Vlček již dávno vypadl v našem školním kole.