XO2009: Škrtni se, negramotnej podpise! Praskni, nahuštěná gumo!

09.12.2009 | Petra Plachá | Historie

Už je to pěkná řádka let, pojďte s námi zavzpomínat, jak se soutěž změnila, kdo vyhrál nebo třeba kolik nám přibylo fanoušků na Facebooku. Byly pIšQworky 2009 stejně úspěšné jako v roce 2008? Pokud si tenhle ročník nepamatujete, můžete si o něm alespoň přečíst. 

V polovině září 2009 se na webu objevila první zmínka o dalším ročníku pIšQworek. Studenti ze středních škol po celé České republice opět pozvednou tužky a pustí se do nemilosrdných bojů mezi křížky a kolečky. Druhý ročník historicky největšího českého turnaje v piškvorkách je připraven.

pIšQworky 2009 v číslech:

  • Oblastní a krajské turnaje 91

  • Soutěžící v oblastních kolech 3938

  • Týmy v oblastních kolech 604

  • Přihlášené školy 325

  • Studenti ve školních kolech 17000

  • Zapojení organizátoři 149

Na finále se tentokrát nepodívalo pouze 16 týmů, jako v prvním ročníku, ale 24 nejlepších, jak je tomu doteď. Na Gymnáziu Matyáše Lercha se 11. 12. 2009 opět po roce sešly nejúspěšnější týmy, bojovat o titul středoškolského mistra v piškvorkách. Vítězem celorepublikového finále se stal pražský tým Best of AG, po vyrovnaném souboji s týmem Ruka v másle.

Kromě hlavní soutěže se na finále hráči mohli zúčastnit i doprovodného turnaje jednotlivců, pořádaného Českou federací piškvorek a renju. Vítězem se stal Tomáš Jelínek. Na video z finále se můžete podívat na Facebooku pIšQworek.

 

Na vzpomínky z pIšQworek jsme se tentokrát zeptali Romana Cholasty. „Rok 2009 byl velmi zajímavý, druhý ročník pIšQworek, velká očekávání všech, spoust vývoje, jak ven vůči účastníkům, tak i interně. Ze mě se stal vedoucí ET a zároveň koordinátor pro Prahu a Středočeský kraj a začalo jednání se školami. Chvílemi to byl časově náročný projekt, např. jsem občas vstával ve 2 ráno, abych se stačil dostat z koleje na kraji Prahy na nádraží, a po posnídání 2 cheeseburgerů u nejmenovaného amerického fast food řetězce se mohl vydat z Prahy do různých lokalit napříč republikou (např. Chomutov nebo České Budějovice) na organizování turnaje od 8 hodin ráno. Kromě toho se mi podařil husarský kousek při cestě na turnaj do Sedlčan, kde mi ujel spoj na přestupu a musel jsem za nemálo korun dojet taxíkem na turnaj, protože další autobus odjížděl až v době, kdy turnaje standardně končí. Jinak pIšQworky pro mě byly velká škola života, určitě mě posunuly osobně i profesně kupředu a měl jsem možnost poznat spoustu zajímavých lidí."

 

Do kampaně pIšQworek byl zapojen i tréninkový seriál ve spolupráci s Českou federací piškvorek a renju. Pokud byste se chtěli podívat, jak takový tréninkový program vypadal, můžete si přečíst některý z článků z roku 2009.

O pIšQworkách se vědělo všude. Během projektu se v médiích objevily pIšQworky 2009 celkem 135x. V tisku se publikovalo 103 článků, slyšeli se o nás v rádiu a soutěž se ukázala i v televizi. Například Brněnská televize odvysílala čtvrthodinový rozhovor, Český rozhlas udělal pětiminutový vstup přímo z finále a v televizi Nova se pIšQworky ukázaly v odpoledních novinách. I internet byl plný křížků a koleček. Návštěvnost webu soutěže byla v době konání turnajů průměrně 432 denně a facebookové stránce pIšQworek se podařilo získat prvních 1250 fanoušků.

pIšQworky 2009 měly dokonce svojí hymnu. Originální skladbu Křížek kolečko poslal organizátorům Aleš Pilgr, člen hudební skupiny Biorchestr. Skupina sice v současné době už ukončila svojí činnost, ale písničku inspirovanou pIšQworkami si můžeme poslechnout i dnes.

Úspěch pIšQworek podtrhla vysoká čísla zúčastněných studentů i pozitivní ohlasy učitelů a medií. Organizátoři dlouho neváhali, pustili se do příprav pIšQworek 2010 a také další nové soutěže – Prezentiády. Ale to je zas jiný příběh.