ČVSP už se na soupeře těší

07.12.2009 | Iva Turnhoferová | Interview

Turnaje už se pomalu chýlí ke konci a nás čeká už jen páteční finále v Brně. Rozhodla jsem se tedy, že se zeptám všech postupujících kapitánů na jejich dojmy a připomínky. Takže vzhůru do vyzpovídávání kapitánů. Mojí dnešní první obětí byl kapitán ČVSP (Česko-Vietnamské Sdružení Piškvorkářů) Martin Veselý z Gymnázia Cheb, jehož tým je zástupcem Karlovarského kraje.

Ahoj mohl by ses nám krátce představit? Třeba sdělit tvé jméno,věk, tým, za který závodíš, školu atd.?:)
Ahoj, já jsem Martin Veselý, je mi 19 let, "šéfuji" týmu ČVSP (Česko-Vietnamské Sdružení Piškvorkářů) a reprezentujeme Gymnázium Cheb a jsme zástupci Karlovarského kraje. 

Jak se ty a celá tvoje skupina cítíte před finálem? Jste nervózní?

Nervózní už nejsme. Nejvíc jsme se obávali toho, že se nedostaneme do republiky, ale to se nakonec povedlo, takže všichni z našeho týmu jsme spokojeni, že se nám to povedlo a doufáme, že se nám povede i nadále. Teď už vlastně máme jediný cíl a to je neuříznout si ostudu.

Jsi kapitán tohoto týmu. Připravuješ nějakou strategii, jak porazit nepřítele, nebo to všechno necháváš pouze na schopnostech členů týmu?
Kapitán sice jsem, ale nejsem diktátor, abych někomu určoval, jak má hrát. :-D Plně důvěřuji schopnostem svých kolegům a kamarádům v týmu. Vždy před turnajem jsme se s týmem sešli a všichni si dohromady sdělili poznatky z minulých kol a probrali si taktiky, které chceme používat. Pokud někdo z nás byl nějakou taktikou poražen a nevěděl jak ji bránit, tak jsme  všichni vymýšleli, jak se jí ubránit už od začátku, aby se tato taktika nemohla rozvinout dál.

Máš nějaký tip na favorita naší piškvorkářské soutěže?
Tak typ na favorita nemám, ale když na to přijde, tak velice zajímavým soupeřem bude tým Ruka v másle, který vyřadil loni náš konkurenční tým z naší školy (Piškvorky betaverze 0.9.9), ale myslím si, že v piškvorkách není žádný favorit ani outsider. Také spoustu věcí může ovlivnit los, takže abych řekl pravdu, favorizuji všechny a zároveň nikoho. :-D

Když se podíváš na předešlá kola, byl někde moment, kdy tě polila hrůza, a řekl sis, tak a teď určitě končíme?
Ano, to tedy byla a tehdy to se mnou opravdu zamávalo. Bylo to ještě před začátkem krajského turnaje, kdy jsem věděl pouze jistě o dvou členech týmu (jedním z nich jsem byl já), že se dostavíme určitě. Dva členové totiž zaspali a třetího jsem se nemohl dovolat, ale naštěstí se vše povedlo a všichni jsme dorazili ve zdraví. Takové nervy bych nikomu nepřál. :-D

Proč jste vlastně rozhodli přihlásit se do soutěže? A jak jste se s týmem dali dohromady?
Do letošního ročníku jsme se rozhodli přihlásit hned po skončení prvního ročníku a napravit naše zaváhání z minulého ročníku, kde jsme v kraji skončili až druzí.  S týmem jsme se dali dohromady už na minulém turnaji, ale nebyl to ten tým, co máme teď. Chtěl jsem zachovat původní tým, ale okolnosti to bohužel nedovolily, takže jsme zůstali pouze 4 původní členové a přibrali jsme jednoho hráče, který hrál právě minulý rok za konkurenční tým z našeho gymnázia (Piškvorky betaverze 0.9.9) na republikovém finále, a vůbec toho nelituji.

Jak vaše piškvorkové zápolení vidí učitelé? Byl tam nějaký problém nebo vás učitelé naopak všemožně podporují?
Je to, jak kteří učitelé. Většina z nich nás podporuje, ale kupodivu všichni z nich nemají rádi naše zápolení při hodinách, tak jsme byli nuceni ustoupit a probírat taktiky pouze o přestávkách.

O co se ještě jinak zajímá student hrající piškvorky závodně?
Takový student se zajímá o vše možné, například já velice rád hraji ještě volejbal a basketbal, ale jako hlavního koníčka mam sběratelskou karetní hru Magic the Gathering, která, jak o ní pronesl jednou můj kamarád, je jako šachy a mariáš v jednom.

A co plány do budoucna?
No tak nejbližší plány jsou takové, že bych chtěl odmaturovat a dostat se na vysokou školu, kde bych chtěl studovat práva.

Změnil bys něco na pIšQworkách? Chtěl bys něco vzkázat organizátorům i ostatním hráčům?
Jestli něco změnit? To asi ne, ale zrovna dnes jsem četl o čtyř-hře v piškvorkách, tak by mohlo být i zábavné ji třeba zařadit do programu normálních zápasů. Podle mě by to vypadalo asi takto: 3 hráči hrají normální zápasy 1vs1 a zbylí dva členové by si to mezi sebou rozdali ve čtyřhře, každopádně by to bylo oživení hry, ovšem tohle už je na uvážení celého SCG jestli se toho chytí nebo ne, škoda jen, že bych se toho již nemohl zúčastnit. A vzkaz pro hráče? Snad jen, že se na ně všichni těšíme a že děkujeme všem našim předešlým soupeřům, protože bez nich bychom nebyli tam, kde jsme dnes. Všem účastníkům republikového finále přejeme hodně štěstí.

A teď poslední otázka. Křížek nebo kolečko?

Křížek.