Odvaž se použít vlastní rozum

22.09.2022 | Marie Štěpán (Juchelková) | Partneři

... je sloganem soutěže Logická olympiáda, která nyní startuje již 15. ročník. Registrace dětí od 3 do 20 let do základního kola probíhá na www.logickaolympiada.cz do konce září. Odvaž se použít vlastní rozum a přihlas se taky!

Logická olympiáda je zaměřena, jak už název napovídá, na logické úlohy. Soutěžní zadání testuje hlavně vrozené rozumové schopnosti a předpokládá jen minimální školní znalosti. Soutěž je otevřena všem dětem od 3 do 20 let a soutěžní zadání je samozřejmě přizpůsobené věku a schopnostem dětí – pro nejmenší jsou připravené neverbální úlohy, tedy barevné obrázky, které malé děti hned zaujmou. I pro starší, žáky ZŠ a studenty SŠ, jsou nachystány obrázky, ale už složitější a k nim i sada číselných a slovních úloh. Hlavním cílem soutěže je pomoci školám ve vyhledávání intelektově nadaných dětí a dětem představit, jak zábavné logické úlohy mohou být.

Aby jste se mohli soutěže účastnit, je nutné se během září registrovat na www.logickaolympiada.cz. Registrovat se mohou i učitelé, kteří tak získají přehled o přihlášených studentech i o jejich výsledcích v soutěži.


Do loňského ročníku se zapojilo 75 237 soutěžících ze 3 286 škol. Po registraci do soutěže čeká děti v říjnu základní kolo, které probíhá on-line a trvá dle věku dětí od 15 do 35 minut. Nejlepší soutěžící v každé věkové kategorii postupují do dalších kol – krajského na začátku listopadu a ty nejlepší čeká finále na konci listopadu v Praze.


Logickou olympiádu pořádá Mensa České republiky a pro všechny soutěžící děti i zapojené učitele zdarma. Za to můžeme poděkovat dlouholetým generálním partnerům soutěže OPEN GATE – gymnázium a základní škola a Nadaci THE KELLNER FAMILY FOUNDATION, MŠMT, Albi a Asociaci za lepší ICT řešení. Krajská kola finančně podporuje řada krajů a měst. Mediálními partnery jsou novinky.cz a Právo.