Stará láska nerezaví aneb piškvorky očima Jana Stibora

12.11.2009 | Petr Vacek | Cover story

Stará láska prý nerezaví. Nejinak je tomu i v případě piškvorek. Důkazem toho je účast veterána z loňského krajského kola Jana Stibora. Letos povýšil na kapitána a rozhodl se s námi podělit o své zážitky z pIšQworek.

Můžeš se nám pro začátek představit?
Já jsem Honza Stibor a rozhodl jsem se reprezentovat naši školu v logických hrách tady na oblastním kole na obchodní akademii v Olomouci. Jsem kapitánem týmu Kosinka-Tým.

Jak došlo k tomu, že ses stal kapitánem?
Náš kapitán onemocněl a museli jsme na rychlo vybrat někoho jiného. Díky zkušenostem z loňského oblastního a krajského turnaje jsem byl vybrán jako nejvhodnější.

Takže můžeš porovnat letošní a loňský ročník. Který se ti líbí více?
Rozhodně letošní. Hra má lepší pravidla (upravený začátek), ale zdá se mi, že je organizačně náročnější. Organizačnímu týmu se to ale všechno zdárně povedlo i letos.

Jak vám to v loňském ročníku šlo a jak jste se umístili?
Na oblastním kole na obchodní akademii v Olomouci jsme loni všechny rozdrtili a postoupili jsme do krajského kola, kde jsme skončili na 4. místě. Letos bychom se rádi viděli na špici republiky.

Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z loňského krajského kola?
Nemůžu zapomenout na jednoho hráče asijského původu z Uničova, který se při hře modlil za soustředění a za klid na hru se slovy „Prosím Vás, nerušte mě. Já chci mít klid“.

A kdo vlastně letos přišel s nápadem účastnit se?
Ty vole já nevím, ale první to asi byli učitelé.

Takže Vás v piškvorkách učitelé na vaší škole podporují?
V těchto aktivitách nás podporují velmi rádi a vstřícně. Rádi si touto hrou vyplňujeme přestávky.

Jak probíhalo Vaše školní kolo?
Třicet zájemců hrálo každý s každým a podle počtu vítězství jsme byli zapsáni do sedmi členného týmu (5 + 2 náhradníci).

Jak se oproti loňsku změnil tvůj tým?
Z původní sestavy jsme zůstali pouze dva, ostatní už odmaturovali. To se podařilo i mně, ale rozhodl jsem se jít na nástavbu na stejné škole.

A jaký je tvůj vztah k piškvorkám? Vidíš v nich pro sebe nějaký přínos do budoucna?
Přínos ani tolik ne, ale je to dobré vyplnění mého volného času.

 
Jan Stibor je kapitán týmu Kosinka - Tým ze Střední školy technické a obchodní Olomouc, Kosinova 4. Akce pIšQworky se účastnil už loni, proto ho lze považovat za piškvorkářského veterána, neboť tým, ve kterém hrál, se loni nezastavil až do 4. místa v Olomouckém kraji. Podobně jako loni se proto letos přihlásil na školní kolo a vlivem osudu i svých zkušeností se stal kapitánem. Se svým týmem se přihlásili na oblastní turnaj na Obchodní Akademii v Olomouci, kde si letos 2. místem opět vybojovali postup do krajského kola. Kde se zastaví letos, se ukáže časem. Sledujte výsledky olomouckého krajského kola 1. 12. 2009.