Zvládnete s vaším Centropenem nakreslit kilometr křížků a koleček?

12.11.2009 | Iva Turnhoferová | Interview

Určitě každý z Vás zná firmu Centropen a každý z Vás alespoň jednou nějaký jeho výrobek používal. Co třeba foukací fixy? TORNADO? Pokud ne dříve, tak určitě při školních a oblastních kolech naší piškvorkářské soutěže. Víte jak vznikl název Centropen nebo proč je zdravé psát vším s logem Centropen? Jak dlouho vydrží psát jeden liner? Jak dlouho trvá výroba jednoho pisátka? Zeptali jsme se člověka přímo z továrny, který zná každé zákoutí tohoto tradičního českého produktu, zkrátka člověk od fochu. Pan Kaupa prozradil i informace, které jsou výrobním tajemstvím, tak psst, jdeme na to.

Když se řekne Centropen, tak se mi vybaví tlusté lihové fixy a jejich nezapomenutelná vůně.  Vybaví se něco specifického Vám, když se řekne Centropen?
Mně, jako staršímu, určitě žákovská plnicí pera, která byla povinná pro začínající školáky až téměř do sametové revoluce a vyráběly se jich miliony. Povinné používání těchto per ve zjednodušené formě sledovalo záměr, kterému se dnes říká správné a zdravé psaní.

Spousta názvů firem vznikla jako zkratka nebo je spojena s nějakou prodávanou vlastností. Má název Centropen také nějaký význam? 
Centro jako pro celý svět a Pen z angličtiny jako pero. Centropen existuje již jistou dobu, již od od 50tých let minulého století. V logu měl zeměkouli a v ní pero.

Co Vás napadlo, když jste dostal požadavek ve výrobě „Teď jde sada speciálně pro piškvorkáře“? 
Několik myšlenek určitě bylo, všechny kladné. V dnešní nelehké době to byl určitě fakt, že se jedná o obchod a potažmo práci pro naše lidi. Dále mi napadlo, že jako česká firma máme možnost přiblížit se svým produktem české mladé generaci. Snad nakonec i to, že pomáháme dobré věci.Linery s logem křížků a koleček byly ve výrobě jistě něčím nezvyklým. Pamatujete nějaký podobně kuriózní potisk výrobků?
Do nedávné doby určitě ne. Před několika lety ale masivně vznikaly zákaznické požadavky na potisk dětských výrobků, zejména ze strany zahraničních odběratelů. Tomuto trendu jsme se velmi rychle přizpůsobili. Na našem webu můžete shlédnout  poutavé barevné potisky našich dětských produktů.

Bylo potřeba pIšQworkářské Linery nějak zvláštně testovat?
Celá naše produkce, zejména ta část určená pro děti, je testována podle EN 71 a jejích kapitol, poměrně přísné evropské normy na hračky.

Jak dlouho trvá výroba jednoho Lineru a kolik se do ní od návrhu až po expedici podílí lidí?
V současné době má naše firma cca 460 lidí a dá se říci, že každý se svým podílem podílí na vzniku, výrobě i prodeji každého produktu.  Pokud se týká výroby jednoho lineru, tak pokud nepočítám výrobu jednotlivých dílců, trvá vlastní montáž cca 1,5 sec.

Zajímalo by nás, jak dlouho vydrží takový Liner, respektive, kolik křížků a koleček s ním budeme moci nakreslit?
Můžete hrát opravdu dlouho. Naše testace na délku úpisnosti probíhá na speciálním zařízení, ve kterém je výrobek upnut. Zde vytváří nedělenou stopu písma, která je automaticky měřena. Stejné zařízení používá k testování i státní zkušebna. U tohoto typu lineru uvádíme kvalitní stopu písma až 1000 m. Délka je ovlivňována dosti podstatně i druhem použitého papíru, zejména pak jeho vlastnostmi.

 

Nerozbolí nás ruka při dlouhém hraní? Platí správné a zdravé psaní i pro pišqworkové linery? Co se skrývá pod těmito posledními výrazy?
Určitě ne, všimněte si, že liner má v místech, kde se drží, tři hrany. Jako první u nás jsme začali realizovat v praxi tzv. ERGO držení psacích a kreslících potřeb. K osvojení správného špetkového úchopu napomáhají trojhranná psací pera, tužky a popisovače. Takzvaná  ERGO trojúhelníková úchopová část vychází z přirozené skladby tří prstů (palec, ukazováček, prostředník) při psaní a kreslení. Psací (kreslicí) prostředek sám „zapadne“ mezi prsty, a dětem se tak kreslí či píše lehce a zdravě - ruka se tak neunaví. Díky trojúhelníkovému úchopovému systému získávají děti správné návyky držení per, tužek i popisovačů.

Téměř ideální úchopovou část se podařilo po konzultacích s pediatry a odborníky na motoriku realizovat u psacího prostředku pro děti s názvem TORNADO. Jedná se o klasický roller s kovovým hrotem a kuličkou z tvrdého kovu. Jeho úchopová část má však trojúhelníkový tvar a navíc je vybavena masážními body, které zvláště při delším psaní aktivují hmatové receptory na koncích prstů. Ty pak vysílají pozitivní signály do mozku a pomáhají omezovat únavu z dlouhého psaní.

O jaké vaše výrobky je mezi mladými největší zájem?
Ve školním segmentu je to zejména velmi oblíbený roller TORNADO, jehož největším benefitem je již zmiňované a perfektně vyvinuté úchopové držení opatřené masážními body, zmizíkovatelný modrý inkoust (i v provedení parfémový), velmi lehké psaní bez nutnosti tlaku, vhodný i pro leváky. Jeho prodej se pohybuje v řádu několika milionů kusů. K TORNADU a plnícím perům patří i velmi populární zmizík (i v provedení parfémový). Také musím zmínit i všechny sady standardních popisovačů v nejrůznějších provedeních.

Existuje nějaký legendární produkt, který už se vyrábí bez obměny léta nebo například produkt na který nelze zapomenout?
Nelze říci, že se nějaký produkt vyrábí bez obměny. Každý z nich má určitou křivku prodejnosti. Z dnešního pohledu je to zřejmě permanent 2846. Za nezapomenutelný produkt, já osobně, považuji tzv. „foukací fixy“, které vyrábíme v licenci od r. 1997.


Jak jste na tom s piškvorkami? Hrával jste je, když jste byl školou povinným?
Zřejmě ano. V 50tých letech minulého století, v době mého mládí,  byla velmi omezená nabídka her a hraček. Zcela určitě si ale pamatuji na již legendární hry Člověče nezlob se a lodě.

Kdyby existovala v době, kdy jste studoval, celostátní piškvorková soutěž, přihlásil byste se tam?

Jsem přesvědčen, že ano. Člověk je přece od přírody hravý a soutěživý.

Foto: Pavel Kaupa st., Centropen a.s.

Poslední otázka, máte raději křížky nebo kolečka?
Nemám zájem někomu nadržovat, ale určitě jsou pro mne, alespoň vizuálně, pozitivnější kolečka.

Děkujeme za rozhovor.

Rádo se stalo. Chtěl bych popřát všem zúčastněným hodně zábavy a radosti při soutěži.

 

Díky Centropenu mají všichni možnost hrát letošní pIšQworky s profesionálním vybavením. Vybraní zájemci mohli soutěžit již od školních kol, úrovně oblastní a vyšší jsou již plně vybavené originálními psacími pomůckami. Inu, tenisti potřebují raketu, hokej se hraje hokejkou a piškvorky linerem Centropen.