Roman Cholasta: Piškvorky hraju i na vysoké

29.10.2009 | Iva Turnhoferová | Interview

Možná je vám povědomý z emailů, když jste se potřebovali ujistit o pravidlech, registraci a dalších nutných věcech. Nebo ho možná poznáváte z minulých ročníků. Možná ho ještě neznáte, to se ale brzo změní. Roman "ErrOr" Cholasta je totiž hlavním organizátorem soutěže. A jaký je být tím, kdo koordinuje republikovou organizaci zjistíte právě v dalším dílu našeho seriálu.

Jméno: Roman Cholasta
Věk: 22 let
Škola: právnická fakulta Karlovy univerzity

Nejoblíbenější

Činnost:  relax s kamarády při poslechu kvalitní hudby
Kniha:  1984 od Orwella
Písnička: těch je spousta:)  především Bon Jovi, Gotthard a Edguy
Film:  Pelíšky
Vtip:  všechny, u kterých se dokážu zasmát i několikrát
 

Jsi hlavní koordinátorem soutěže. Cítíš se povznesen nad nás ostatní smrtelníky? :)
S velkou mocí přichází velká zodpovědnost. A i když takovou „moc“ zas nemám, tak zodpovědnost cítím oproti loňskému roku velmi silnou. Ale je to pak dobrý pocit, když si můžu užívat plodů práce z celé republiky.

Vím, že máš právo někoho ze soutěže vykázat. Stalo se to už někdy?
Jednou jsem dal jednomu soutěžícímu žlutou kartu, což ho dokonale zchladilo. Jinak se toho ale štítím. Ve většině případů se dá s lidmi domluvit i jinak.

Jak jsi se dostal ke spolupráci s SCG?
Je to už rok a půl, co mi napsal jistý Richard Malovič, jestli bych neměl zájem o spolupráci s SCG. Richie mě znal už z dřívějška, když jsem působil jako admin pro Starcraft, a proto asi vycítil, že v SCG mé schopnosti využije :). A mám pocit, že se to potvrzuje.

A proč se organizování soutěže vůbec věnuješ? Nebylo by přece jen jednodušší chatovat na facebooku a dělat milion jiných věcí, než je právě organizování soutěží?
To je pravda, bylo by to mnohem jednoduší, ale za co by pak život stál, kdybychom dělali jen jednoduché věci? S hrdostí jsem se ohlížel na ročník pIšQworek 2008 a doufám, že ještě lepší pocit budu mít i po tomto ročníku. Říkám si, že jsem udělal kus práce a je to vidět. Chatování na facebooku těžko někdo ocení :).

Došlo někdy k momentu, kdy jsi si myslel, že s pišqworkama praštíš?
Upřímně? Docela často. Ale vždycky mě dostane na nohy, když něco začnu dělat, protože se zase dostanu do tempa.

Máš nějaké plány do budoucna?
Co se týče spolupráce s SCG, tak rozhodně pokračovat a dostat myšlenku pořádání turnajů pro střední školy na stále vyšší úrovně. A v osobním životě úspěšně dostudovat a být spokojený. Ať už to bude znamenat cokoliv.

Zůstaneme ještě chvíli u tvých plánů a přání. Kdybych ti teď měla splnit přání, co by to bylo?
Chtěl bych, aby den měl 48 hodin. Pak bych mohl stíhat všechno, co chci.

Chtěl by ses zase vrátit na střední?
Někdy jo, někdy zase ne. Záleží na situaci. Především o zkouškovém bych to hrozně ocenil. Na střední mi učení se 12 hodin denně připadlo jako hodně špatný vtip. Ale zase tu volnost, kterou teď mám, bych za nic nevyměnil. Takže asi radši ne :).

A teď otázka, která zajímá každého středoškoláka. Kolik jsi za svoji středoškolskou kariéru dostal napomenutí a jaký je tvůj názor na školní rajskou?
Za svou středoškolskou kariéru? Bude to znít divně, ale žádnou. Jen pár poznámek na  základce.  Moje třídní byla naprosto skvělá a hlavně nás bylo jen 5 kluků ve třídě. Museli si nás hýčkat :). A rajská? No, tu nám nikdy ve školní jídelně nedělali, co si pamatuji. Znám asi naštěstí jen tu verzi od maminky nebo od babičky.

Děláš organizátora pro piškvorkářskou soutěž. Jak sám jsi na tom s piškvorkama?
Bídně, za celý minulý ročník jsem si, nepočítaje SCG srazy, zahrál akorát dvakrát se studenty na turnaji a vždycky mě hrozně vyklepli. Ale na přednáškách vyhrávám se spolužačkou na 2 vítězné (1 duel vždy prohraju, aby se se mnou třeba nepřestala bavit).

Co ti dalo v souvislosti se soutěží zatím nejvíc zabrat a co tě naopak nejvíc potěšilo?
Zatím nejvíc zabrat mi asi dalo přesvědčit některé své spolužáky, že pořádání turnajů v piškvorkách není až tak směšná záležitost. Nejvíc mě potěší, když vidím, že se nám něco skvělého podařilo. A taky když všechno vychází tak, jak si naplánuju. Což není prakticky nikdy.

Už asi předběžně víš, kolik týmů se tentokrát zúčastní. Můžeš nám to prozradit nebo je tajná informace nejvyšší úrovně?
To si zatím radši nechám pro sebe, ale můžu s radostí říct, že jsme již teď překonali loňská čísla..

Chtěl bys něco vzkázat našim soutěžícím? Třeba nějaké varování a tak? :)
Řekněte o soutěži co nejvíce kamarádům, nepodceňujte přípravu a pomožte organizátorům při turnaji tím, že budete dělat, co vám říkají. A především, užívejte si každý moment soutěže, protože po letech se na to velice dobře vzpomíná:).

Díky moc za rozhovor

Roman "ErrOr" Cholasta má něco do činění s netradičními středoškolskými hrami již 4 roky. Nejdříve se účastnil jako soutěžící v disciplíně StarCraft BroodWar, v roce 2006 se probojoval dokonce do celorepublikového finále. Ačkoliv poté odmaturoval, u akcí Student Cyber Games zůstal. V pIšQworkách 2008 byl krajským koordinátorem pro Středočeský kraj a moderátorem finálového dne. Pro letošek se posunul na pozici hlavního organizátora a tak vedle koordinování Prahy a Středočeského kraje přibyl i dohled nad celou republikou. Již teď si ale sbírá vtipy na finále, kde nás bude opět celý den jako speaker provázet.