XO2022: Kraluj křížkům, ovládni kolečka!

16.12.2022 | Jolana Šlaufová | Historie

pIšQworky 2022 jsou za námi a pozornost soutěžechtivých studentů se obrací k Tour de App a Prezentiádě. Pojďme ale ještě na chvíli zabloudit do nedávné minulosti a shrnout si, jak vypadal čtrnáctý ročník soutěže pIšQworky.

Ačkoliv jsme měli v záloze již ověřenou online herní platformu, díky které soutěž mohla proběhnout i v covidovém roce 2021, letos jsme se konečně viděli na turnajích offline. A po třech dlouhých letech se Grandfinále opět vrátilo do úžasných prostor Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Navázali jsme taky na změny, které odstartoval předchozí turbulentní ročník – soutěž jednotlivců byla letos ještě větší než loni a týmy si nově zahrály ve dvou samostatných kategoriích – z hlavní soutěže se vyčlenila kategorie Junior, ve které se utkaly týmy ze základních škol. Základoškoláci si tak mohli užít vyrovnanější turnaje a dokonce i samostatné Grandfinále pro dvaatřicet nejlepších týmů.

Stream z Grandfinále, který byl stejně jako soutěž jednotlivců novinkou loňského ročníku, se letos představil v novém kabátě. Improvizované prostory jsme nahradili profesionálním studiem se střižnou a letošní stream tak byl plný komentovaných duelů, živých vstupů z atria, kde se hrálo, rozhovorů se soutěžícími i jejich učiteli a posunul laťku piškvorkového streamování na zcela novou úroveň. Na jeho záznam se můžete podívat tady.

Komentované duely zajišťovali mistr světa v piškvorkách Martin Muzika aka Martéz a bývalý juniorský mistr světa Lukáš Souček aka Boneslash. Ti strávili celých 160 minut komentováním těch nejlepších duelů, které se na Grandfinále odehrály. V mezičase trávili čas se soutěžícími, hráli s nimi na deskách s tradičními bílými a černými kameny a poskytovali jim konzultace jejich tahů a strategií.

A kdo vlastně vyhrál?
Vítězným týmem v kategorii Junior se stal GML Œ z Gymnázia Matyáše Lercha. Tato škola se pIšQworek účastní od samého začátku a letos navázala na vítězství svého týmu GML A v roce 2018. Tým Ovocný Dream team z Gymnázia Uherské Hradišrě, který skončil druhý, se zasadil o historický okamžik – čistě dívčí tým se tak blízko k prvnímu místu ještě nikdy nedostal.

V kategorii středních škol si zlato odnesli Stephenson 2-18 z Gymnázia a Střední odborné školy Rýmařov. Na druhém místě se umístil tým DPOX8 z Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Nové Pace, který si loni pod názvem DPOX7 dokonce odvezl zlato.

Není divu, že týmovou soutěž vyhráli právě Stephenson 2-18 – jejich kapitán Erik Gruss se totiž o necelý měsíc dříve stal absolutním vítězem kategorie jednotlivců Šampioni.

Společně s Erikem bude na trůnu jednotlivců následující rok kralovat taky vítěz kategorie Veteránů – Lukáš Souček aka Boneslash. Ten tuto kategorii vyhrál už podruhé, hattricku se ale nedočká, protože příští rok přesáhne hranici 26 let. Potkat se s ním ale rozhodně budete moct na Grandfinále týmů, kde bude rozebírat odehrané duely.

 

pIšQworky 2022 v číslech

3 000 zaslaných pozvánek do škol, 7 327 odeslaných pozvánek e-mailem
39 091 celkem odeslaných informačních e-mailů
5 737 účastníků, 755 pětičlenných a 654 tříčlenných týmů
197 tisíc zobrazení webových stránek pisqworky.cz
37 tisíc unikátních návštěv webu pisqworky.cz
383 šampionů
103 veteránů
3 Grandfinále
1 osmihodinový stream

Motto letošního ročníku zní "Kraluj křížkům, ovládni kolečka". Na soutěžící z plakátu shlížejí majestátní král a královna, kteří v rukou drží žezlo, meč a královské jablko. Tato tematika měla reflektovat bojovnost a soutěživost, která je k vítězství v pIšQworkách bezesporu potřeba. Zároveň byla referencí na název týmu letošního koordinátora Adama Štěpána Divide et Impera, tedy "Rozděl a panuj", se kterým se dvakrát probojoval do Grandfinále. Letos jsme navázali na loňskou spolupráci s Papírnami Brno a pro soutěžící jsme společně připravili vedle XO sešitů taky pIšQworkový balicí papír, který jistě využijí v nadcházejících svátečních dnech. O grafiku se během celého ročníku starala Margareta Verdyck a její tým.