Grandfinále Jednotlivců ovládl Boneslash

18.11.2021 | Adam Štěpán | Soutěžní kola

Šedesát piškvorkových borců se utkalo na pražském Grandfinále pIšQworek kategorie Jednotlivci – Veteráni. V sedmi kolech švýcarského systému se svedly líté boje, ze kterých nakonec vystoupil jako vítěz kategorie Jednotlivců ZŠ/SŠ Jakub Horák, zatímco Veteránům dominoval Lukáš Souček.

Na Grandfinále v Enforu se objevili staří mazáci i úplní nováčci. Třeba takový Lukáš Souček aka Boneslash je pIšQworkový matador – účastnil se jich už v roce 2012. Naopak dvanáctiletá Nela Horáková zažívá letos s pIšQworkovým světem svou první zkušenost.

„Napětí oproti online turnajům výrazně vzrostlo. Už teď mám za sebou jeden hodně náročný duel a myslím, že to bude jen těžší,” okomentoval klima Grandfinále po druhém kole Boneslash, který aspiroval na první místo. Atmosféra by se opravdu dala krájet.

Není divu – oproti klasickým turnajům týmů tady každý hraje sám za sebe a osobní ambice hráčů jsou nemalé. Do Jednotlivců se totiž přihlásilo hodně lidí, kteří se piškvorkám nevěnují jen sezónně, ale hrají je dlouhodobě. Znají se tak například z piškvorkové ligy, kterou pořádá Česká federace piškvorek a renju.

Erik Gruss, šachista a příležitostný pIšQworkář, je kapitánem týmu Wait for it, ze kterého se do Grandfinále Jednotlivců SŠ/ZŠ probojovali hned tři hráči. Sám Erik si na začátku turnaje věřil na sedmé místo. „Jednotlivci jsou něco jiného, ale pořád jsou to pIšQworky. A to je super,” okomentoval Erik. Turnaje týmů jsou podle něj zábavnější, ale Jednotlivci by podle něj taky měli mít své místo.

Po léta jsme zvyklí vídat na Grandfinále skupiny oděné v kloboucích, košilích, kravatách, motýlcích, nebo dokonce s bílými holemi a černými brýlemi (ano, Methanole, dívám se na vás). Ani Grandfinále Jednotlivců se bez svých výstředností neobešlo. Matěj Holub, jeden z aspirantů na „bednu”, totiž přišel na turnaj v havajském náhrdelníku z růžových okvětních lístků. „Jednou na poslední chvíli jsem si je přibalil na juniorské mistrovství. Od té doby je to takový můj talisman,” vysvětlil Matěj.

V průběhu celého turnaje bylo zajímavé sledovat, jak švýcarský systém mění to, kdo kde sedí. Někteří hráči se po dvou kolech zahnízdili u jednoho stolu, od kterého se v podstatě po dobu celého turnaje nemuseli ani hnout. Jiní zase putovali z místa na místo. Celkově to ale dalo vzniknout „elitním” stolům, kde proti sobě hrály skupiny těch největších pIšQworkových borců.

Kdo svá místa neměnil nikdy, bylo pět hráčů, kteří se na turnaj připojili skrz pIšQworkovou platformu. Za střední a základní školy to byli Matyáš Vojtášek, Petr Muzika a Tibor Horcsin, z Veteránů pak Ondřej Klimeš a Peter Magyar. Naštěstí se mohli připojit alespoň online, aby o turnaj nepřišli (a turnaj o ně).

V posledním kole turnaje nastalo v Enforu téměř hrobové ticho. Pozornost všech se soustředila na první stoly. Mezi Veterány spolu sváděli souboj Matěj Holub s Petrem Žižkou, Ondra Klimeš s Vojtou Voráčkem a Jáchym Bareš s Kubou Fojtíkem. Boneslash se na poslední duel odebral do onlinu, kde poměřil své síly s Peterem Magyarem. Mezi středoškoláky a základoškoláky spolu hráli Tibor Horcsin s Kubou Horákem, Semir Arabo s Davidem Halmazňou, Lukáš Kraus s Petrem Machem a Daniel Zeman s Kubou Koděrou. Najednou tak spolu hrálo hned několik žhavých kandidátů na medailové pozice. Jak to dopadlo? Nakonec švýcarský systém nastolil pořadí hráčů následovně:

Jednotlivci SŠ/ZŠ

 1. Jakub Horák
 2. Semir Arabo
 3. Lukáš Kraus
 4. Petr Mach
 5. Jakub Koděra
 6. Tibor Pelegrin
 7. Tibor Horcsin
 8. Daniel Zeman
 9. David Halmazňa
 10. Zbyněk Vávra
 11. Alan Karlíček
 12. Aleš Kovář
 13. Matyáš Vojtášek
 14. Erik Gruss
 15. Jakub Škopík
 16. Markéta Honsejková
 17. Matúš Molčan
 18. Michal Samec
 19. Matyáš Zavadil
 20. Eliška Stárková
 21. Martin Cholenský
 22. Šimon Nádvorník
 23. Adam Červenka
 24. Klára Pechová
 25. Petr Muzika
 26. Šimon Volák
 27. Tuan Nguyen Manh
 28. Libor Sýkora
 29. Nela Horáková

 Veteráni

 1. Lukáš Souček aka Boneslash
 2. Petr Žižka
 3. Matěj Holub
 4. Vojtěch Voráček
 5. Jakub Fojtík
 6. Filip Horký
 7. Václav Jelínek
 8. Jaroslav Zeman
 9. Jan Fiala
 10. Jiří Březina
 11. Dalibor Kalina
 12. Petr Macháček
 13. Jáchym Bareš
 14. Ondřej Klimeš
 15. Vít Voráček
 16. Vladimír Karban
 17. Martin Doležal
 18. Peter Magyar
 19. Pavel Hřebík
 20. Jan Kočí
 21. Ondřej Habr
 22. Martin Uždil
 23. Pavel Havlát
 24. Jiří Vrzal
 25. Patrik Vácal
 26. Daniel Šimek

 

Jo, do finále Jednotlivců se dostaly jen čtyři holky. Do Veteránů dokonce ani jedna. Čí je to vina? Kdo ví. Prostě to byla párková párty, no. Tak snad to bude příště lepší.
¯\_(ツ)_/¯

Všem soutěžícím děkujeme za účast, vítězům gratulujeme k vítězství a hlavně se na vás všechny těšíme na turnajích týmů, nebo třeba zase za rok na Jednotlivcích!

SWAPu zdar!