Divide et impera opět prokázali svou sílu a postupují do finále

28.11.2019 | Tereza Buršová | Soutěžní kola

Dne 28. 11. 2019 se na SPŠei Kratochvílova v Ostravě konalo krajské kolo pIšQworek. Kdo postoupí do velkého Grandfinále v Brně? Do poslední minuty nebylo o postupujících jasno.

Původní start plánovaný na 8:30 se krátce posunul, před devátou hodinou si však všichni soutěžící osvojili pravidla a šlo se losovat. Oba týmy, které v loňském roce reprezentovaly Moravskoslezský kraj, se mohly potkat nejdříve ve druhé části play-off. Alespoň ti si mohli od sebe navzájem oddechnout. Nevěděli však, co čekat od týmů, které v krajském kole potkávají poprvé.

Ve skupině A poměrně suverénně zvítězil tým Zapadlíci z Masarykova gymnázia Příbor, který se skládal nejen z žáků vyššího gymnázia, ale také reprezentantů nižšího gymnázia. Nebojte se, o Zapadlících ještě dozajisté uslyšíte. V závěsu za nimi se umístil tým MAKAA. „Béčko“ mělo také vítěze téměř jasného, byl jím tým z Matičního gymnázia Pasáci, kteří byli pro zbytek skupiny obávanými soupeři, jelikož byli v loňském roce Brně. Spolu s nimi se těsně probojoval do play-off také tým BoneyM. Skupina C svého vítěze neměla na 100 % jistého, jelikož tým V posledním tažení z Gymnázia Olgy Havlové jednou remizoval s nejmladšími účastníky turnaje týmem Hornická_1. Ti se umístili hned za nimi a postoupili do play-off také. Poslední skupině kralovali loňští vítězové Divide et Impera, nejvíce je potrápil tým Prázdná množina z Příbora, nakonec však všechny zápasy ve skupině D vyhráli a postoupili do play-off, stejně jako reprezentanti Masarykova gymnázia Příbor.

Následovala krátká pauza, aby si všichni oddychli od náročných duelů ve skupině, ale také abychom se rozloučili s týmy, které nepostoupily do další etapy turnaje.

V Play-off vládlo v celé aule až hrobové ticho. MAKAA si to rozdali s Pasáky, kteří neunesli taktiku mladších protihráčů a prohráli s nimi 8:12. Divide et Impera vyřadili nejmladší soutěžící ze Základní školy Hornické, tým Hornická_1. Obě tyto výhry znamenaly, že ani jeden z týmů nebude vědět, jakou taktiku má soupeř a co na ně nejvíce platí. Divide et Impera se shromáždili před aulou na válečnou poradu a mezi tím se hra na zbylých dvou stolech pomalu blížila ke konci. Zapadlíci a BoneyM byli natolik vyrovnanými soupeři, že museli vybrat nejlepší členy týmů na speciální duel, dokonce s šachovými hodinami. Zapadlíci nátlak rychle ubíhajícího času ustáli lépe, a tak postoupili do dalšího kola. U vedlejšího stolu však stále panovalo napětí. Jeden duel se ne a ne dobrat konce. Už to vypadalo na další přidaný duel, když v tom drobná hráčka Prázdné množiny zakreslila vítězný symbol. Příbor postoupil do semifinále.

Právě poslední dvě výhry vedly k tomu, že se spolu utkají soutěžící ze stejné školy (Masarykova gymnázia Příbor). Ani jeden z týmů z této situace nebyl nadšený, pouze paní učitelka Drlíková jásala radostí. Bylo totiž jasné, že právě jejich škola se podívá na brněnské finále. Šťastnější nakonec mohli být Zapadlíci, kteří své spolužáky udolali. Mezi MAKAA a Divide et Impera houstla atmosféra. Nepřidal tomu ani špatně zakreslený symbol kapitána týmu, který se přehlédl a omylem svůj křížek zakreslil do čtverečku vedle. Díky tomu si MAKAA zajistili první 4 body. Loňský kapitán týmu Divide et Impera svůj zápas také prohrál. MAKAA se trošku ulevilo, což pro ně nebylo dobrým znamením, jelikož ve zbylých zápasech Rýmařovští Divide et Impera zabrali o to více, a nakonec si vykřížkovali postup do finále.

Kdo z koho? Vyhrají nyní již nejmladší Zapadlíci nebo favoriti z loňského roku Divide et Impera? A jak si povedou MAKAA v boji o třetí místo? Ukořistí ho proti Prázdné množině? To byly otázky, které visely ve vzduchu téměř po celou dobu posledních zápasů. Byl to těžký boj, ale zlato i v letošním roce ukořistil tým z Gymnázia a Střední odborné školy Rýmařov, Divide et Impera. Zapadlíci se tak museli spokojit s méně GB od Ulož.to a také s druhým místem. Kupodivu delší byl zápas o třetí místo. MAKAA se nechtěli dát, bramborovou medaili moc soutěžících nechce, říká se přeci, že horší než skončit poslední je umístit se na 4. místě. Motivace však nebyla dostačující, jelikož jim to Prázdná množina pěkně natřela. Naštěstí jsou připraveni si v příštím roce napravit reputaci a probojovat se až do finále. Povede se jim to?

1. místo Divide et Impera (Gymnázium a SOŠ, Rýmařov) ve složení: Jakub Šimek, Adam Štěpán, Tereza Krejčí, Monika Drápalová, Erik Gruss
2. místo Zapadlíci (Masarykovo gymnázium, Příbor) ve složení: Jakub Vlček, Oliver Hyvnar, Jiří Matýsek, Tomáš Dořičák, Pavel Kerekeš
3. místo Prázdná množina (Masarykovo gymnázium, Příbor) ve složení: Marek Štefaník, Hana Bortlová, Tereza Strakošová, Veronika Krčmáriková, Pavel Strakoš
Přejít na detail turnaje