) XO

Kdo vyhrál v Hradišti? Já nevím!

08.11.2019 | Miroslav Hanus | Soutěžní kola

Druhý listopadový pátek byl v Uherském Hradišti ve znamení pIšQworek. Na Střední škole průmyslové, hotelové a zdravotnické se sešlo celkem devadesát hráčů piškvorek, kteří reprezentovali 18 týmů z 8 škol.

 

Semifinále. Přesně to byla meta pro osmnáct týmů. Každý z nich se tam chtěl dostat, protože jen tak mohl tým postoupit do krajského turnaje a přiblížit se vysněnému Grandfinále. Mezi největší favority samozřejmě patřili gymnazisté a středoškoláci, sedm týmů ze základních škol se ale nechtělo nechat zahanbit. Mnohdy to ale byly souboje Davida s Goliášem, ve kterých byl David zatlačen do země sedm metrů hluboko.

Hned v prvních soubojích se začali generovat favoriti na postup. Ve skupině A to byl tým Jasná páka (Gymnázium Uherské Hradiště) a Andělé a Ďablovia (Gymnázium J.A.Komenského Uherský Brod). Odpověď na otázku, zda gymnazisté z Uherského Hradiště porazí Křížek (ZŠ Ostrožská Nová Ves), zněla jasně. Jasná páka! A taky, že jo. Výsledek 20:0 toho byl důkazem. Podobně si poradili broďané s VSCO girls ze základní školy v Boršicích, když vyhráli 16.4. Poměrně překvapivě pak porazili v přímém boji o první místo Jasnou páku těsně 12:8. Jasná páka se o postup musela ještě strachovat a musela si jej vybojovat až v zápase s VSCO girls, které se vrátily do hry výhrou nad novoveským Křížkem. Jenže pro gymnazisty byl postup opravdu Jasná páka a proto VSCO girls schytaly debakl 20:0, stejně jako Křížek ve svém posledním zápase, byť se chtěli pokusit ještě odrazit od posledního místa. To se jim ale nepodařilo.

Ve skupině B podobně dominantně vstoupily do turnaje dva týmy. Možem už jit?! (Gymnázium Uherské Hradiště) a Děláme na tom (SŠPHZ Uherské Hradiště). Gymnazisté si poradili výsledky 16:4 nejprve s Lachtany (Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město), následně i s Kulatým křížkem (ZŠ Ostrožská Nová Ves). Domácí nejspíš také dělali alespoň na postupu na krajský turnaj, protože novovešťany nejprve zničili 20:0 a opravdu z nich udělali kulatý křížek, k Lachtanům byli milosrdnější a povolili jim alespoň jeden bod. Až v posledním kole si to rozdali o první místo Možem už jit?! a Děláme na tom. Domácí si evidentně řekli, že k postupu je potřeba dělat i na prvním místě ve skupině a těsně porazili Možem už jit?! 12:8. Ti ale rozhodně ještě nikam neodcházeli, protože je ve čtvrtfinále čekali Andělé a Ďablovia, kdežto Děláme na tom potřebovali k postupu na krajský turnaj porazit Jasnou páku. Rýsovaly se nám tu nemilosrdné bitvy na křížky a kolečko. I kvůli tomu se tolik nevěnovala pozornost poslednímu souboji Lachtanů s Kulatým křížkem. Oba týmy nechtěly skončit s nulou a tak si podělily body po remíze 10:10. Z třetího místa ve skupině se díky lepšímu skóre nakonec radovali Lachtani.

I třetí zástupce Gymnázia v Uherském Hradišti WP se nenechal zahanbit a naprosto suverénně prošel základní skupinou. Nejprve si smlsli na Bobíčcích (Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město) 14:6, jako by si právě vzpomněli na Bo-bi-ka ze slavné české reklamy, Koloušky (Gymnázium J.A. Komenského Uherský Brod) si podali na smetaně s borůvkami, když je porazili 17:3, týmu Ti první (ZŠ Boršice) řekli jasně, že první nebudou a porazili je 18:2. Jen Už jsme se rozkoukali (Academic school Uherské Hradiště) ukázalo, že se asi rozkoukali a pěkně zatopili týmu WP. Nakonec se ale nerozkoukali, ale prohráli těsně 12:8. Na to, že šlo o tým ze základní školy, si ale vedli velmi dobře. Porazili totiž Bobíčky i Ti první. Jen na Koloušky nestačili a prohráli 16:4. A to byl právě zápas, který je stál postup. Koloušci si totiž připsali jasnou výhru nad Ti první a s Bobíčky jim stačila i remíza. A tu opravdu získali a postoupili z druhého místa. Bobíčci k bodu přidali i výhru nad Ti první a uzavřeli skupinu na čtvrtém místě, právě před svým zmiňovaným soupeřem.

Aby Gymnázium Uherské Hradiště protlačilo všechny své týmy do další fáze, potřebovali, aby se dařilo i týmu Já nevím. V jejich případě nebylo co řešit. Clock Towers (Střední odborná škola a gymnázium Staré Město) po srážce s Já nevím muselo vyhledat hodináře, protože debakl 3:17 byl drtivý. Ještě hůř ale dopadli Adina (ZŠ Ostrožská Nová Ves) a Uveďte název (SŠPHZ Uherské Hradiště), kterým gymnazisté povolili jen dva body. Překvapivě nejlíp zahráli ale mladíčci ze ZŠ Březová. I tak ale padli 4:16. Gymnazisté tak ukázali, že možná název neví, ale hrát piškvorky rozhodně ví. O postup si nakonec zahráli Uveďte název a CLock Towers. Oba týmy totiž rozdrtily Adinu a pak se protrápily k vítěznému konci 8:12 i se ZŠ Březovou. Jenže Uveďte název naprosto dokonale využilo domácího prostředí a došlo si pro výhru 14:6, která znamenala zápas proti čistě holčičímu týmu WP. Já nevím se pak chystali na Koloušci. Ve skupině D nesmíme zapomenout na velmi zdařilý výkon ZŠ Březové. Mladíčci předváděli opravdu pěkné tahy a soupeře dobře trápili, podobně jako Už jsme se rozkoukali ve skupině C. A ani ZŠ Březová neodešla bez bodu, po jedné jasné prohře a dvou naprosto těsných, si připsali vítězství 16:4 nad Adinou a zaslouženě tak obsadili alespoň 4. místo ve své skupině. I když za odvedený výkon by si zasloužili výsledek lepší.

Čtvrtfinále nabídlo pěkné bitvy koleček a křížků. I když nakonec výsledky byly méně vyrovnané, než se čekalo.

Uveďte název se snažilo využít domácího prostředí proti WP z uherskohradišťského gymnázia. Jenže nedokázali se vymanit ženské síle a po prohře 14:6 se s turnajem rozloučili. V souboji stejných škol byl alespoň úspěšnější tým Děláme na tom, který potvrdil, že celý den dělají na postupu do krajského kola a možná mají i vyšší ambice. Gymnazisté v souboji měli velké dilema, dát si oběd nebo postoupit do krajského kola. Pro první variantu se rozhodla Jasná páka a po prohře 14:6 se na něj skutečně odebrali.

To byl ale poslední tým z místního gymnázia, který prohrál. Já nevím si vědělo rady i s Koloušky a poslali je domů po výsledku 16:4. Nejzajímavější a nejtěsnější bitva byla v souboji mezi vítězi skupiny A Andělé a Ďablovia proti Možem už jit?! Gymnazisté z Brodu sice celou skupinu řádili jak ďablovia, proti Možem už jit?! ale ukázali svou andělskou tvář a nedovolili jim ještě odejít. Darovali jim totiž dva důležité body, které nakonec rozhodly o nejtěsnější možné výhře 11:9 ve prospěch uherskohradišťských gymnazistů.

Před semifinále tak bylo jasné, že týmy z pořádajícího města získají všechna první čtyři místa a gymnazisté obsadí minimálně dvě příčky na stupních vítězů. V bratrovražedném souboji se totiž proti sobě postavili Možem už jit?! a WP, druhou dvojici tvořili Já nevím a domácí Děláme na tom.

Dva doposud neporažené týmy. To byla vizitka soupeřů Děláme na tom a Já nevím. A ukázalo se, že to bylo celý turnaj zaslouženě. Čtyři dvojice hráčů měli proti sobě vyrovnané skóre. Jednou vyhráli, jednou prohráli. Pouze jeden hráč dokázal vyhrát dvakrát. A ten hráč byl z týmu Já nevím. Domácí se tak museli pouze oklepat a spokojit s bojem o třetí místo. Finále tak bylo v režii gymnazistů. I když se do posledních chvil nevědělo, kdo do finále postoupí a zda nebude nutný rozstřel. Zbýval totiž už dohrát jeden jediný souboj. Možem už jit?! sice vedlo nad WP 10:8, ale stačilo, aby poslední duel skončil výhrou dívek a došlo by k rozstřelu. Čas ale nemilosrdně utíkal. „Pět, čtyři, tři, dva, jedna. Jsme ve finále!“ radovali se Možem už jit?!, kteří nakonec zvládli ubránit výsledek a při posledním duelu si připsali bod za remízu.

Domácí Děláme na tom rozhodně nechtěli skončit bez medaile, WP jim ale chtěly dokázat, že ženy v piškvorkách mají stále větší slovo. Domácí ženám opravdu podlehli. Těžko říct, jestli to bylo kvůli něžnému pohlaví nebo chyběl nedostatek koncentrace celkově, těsná prohra 12:8 ale znamenala, že Gymnázium Uherské Hradiště obsadí všechna tři první místa.

Já nevím nebo Možem už jit?! To byla poslední otázka dne, kterou bylo potřeba zodpovědět. Kdo z těchto týmů usedne na křeslo pro vítěze? Já nevím. Nikdo jiný to být nemohl, protože i ve finále si dokázali poradit s Možem už jit?! a prošli turnajem bez jakékoliv ztráty.

 

Konečné pořadí:

1. místo Já nevím (Gymnázium, Uherské Hradiště) ve složení: Vendula Nováková, Dalibor Kalina, Ondřej Dacík, Jan Riedl, Tomáš Tuhý
2. místo Možem už jit?!?!? - Tomáš Zdílna, Lenka Janíková, Max Gogola, Jakub Kořínek, Vojtěch Bílek (Gymnázium, Uherské Hradiště) ve složení: Tomáš Zdílna, Lenka Janíková, Max Gogola, Vojtěch Bílek, Jakub Kořínek, Tomáš Blaha
3. místo WP (Gymnázium, Uherské Hradiště) ve složení: Tereza Ondrová, Daniela Černušková, Romana Pijáčková, Lucie Kaňovská, Sára Hrdinová, Tomáš Večeřa
Přejít na detail turnaje