Obhájci titulu poraženi, pIšQworkovým mistrem je domácí Integrál

29.11.2013 | Lenka Šklubalová | Soutěžní kola

Uplynulý měsíc se ve stovkách českých i slovenských základních a středních škol nesl ve znamení křížků a koleček. Studenti pod lavicemi při vyučování trénovali, aby se probojovali do celostátního grandfinále oblíbené soutěže pIšQworky v Brně. Jen opravdu zdatným pIšQworkářům se přání splnilo. A jen ti nejlepší si z Brna odvezli hodnotné ceny. Tu největší, adrenalinový den v lanovém centru Yellow Point v Krkonoších, si tentokrát odvezli členové brněnského týmu Integrál.

 

První týmy se začaly scházet už kolem sedmé hodiny ráno. Hráči netrpělivě přešlapovali a nemohli se dočkat, až se seznámí se svojí konkurencí. „V Brně jsme už od včerejšího večera, abychom všechno stihli. Chceme si dobře zahrát a umístit se tak, abychom neudělali ostudu,” vysvětloval Štěpán Seidl z Jihlavského týmu Dagy. Na rozdíl od jeho družstva, které se do Brna vypravilo raději s předstihem, chomutovští Captain Morgans na grandfinále vůbec nedorazili. Z původních 24 týmů se jich tak do boje o ceny zapojilo jen třiadvacet..

Ještě před začátkem samotného turnaje sourozenecké duo moderátorů složené z loňského vítěze Prezentiády Ondřeje Korola a herečky Ivany Korolové vyzvalo koordinátora projektu Petra Kopřivu, aby představil soutěž. „Blahopřeji všem týmům, které se dostaly až sem. Z třiceti tisíc soutěžících do finále postoupilo jenom sto dvacet nejlepších, tak doufám, že si dnešní den užijí, a pak už jen křížkům a kolečkům zdar.” Po Kopřivovi vystoupil i jeden z koordinátorů krajských turnajů Martin Hurych a připomněl hráčům pravidla, kterými se ve finále musí řídit. Oproti krajským a oblastním turnajům došlo k mírným změnám. Kromě jiného přibyly šachové hodiny. Ty neúprosně odpočítávají čas, který hráčům zbývá do konce jednoho tahu i celé partie.

Po seznámení s pravidly už nic nebránilo v zahájení samotného turnaje. Týmy se rozlosovaly do jednotlivých skupin a nelítostný souboj vypukl. Z každé skupiny se totiž do klíčového play-off mohou probojovat jenom dva týmy. Ty pak mezi sebou budou soutěžit o první až osmé místo. Z postupu se tak letos mohly radovat týmy Hattrick, Integrál, slovenští Traja Kamaráti, 4D, Methanol, GVN, GVNa a Best of AG. Ostatní družstva pak bojovala o umístění na deváté až čtyřiadvacáté pozici.

Atmosféra v atriu byla velmi napjatá, hráči se plně soustředili, trénovali a rozvíjeli nové strategie a taktiky. Pro ty, kteří raději odpočívají, byl mezi jednotlivými finálovými koly připravený zábavný program. Už v minulých letech se ukázalo, že komentované zápasy v piškvorkách, které se odehrávají přímo před očima diváků, mají obrovský úspěch. Organizátoři je proto nevynechali ani letos.

Po zasloužené přestávce ale přišla řada na další piškvorkové souboje. V play-off o první až osmé místo linery zkřížili dvojnásobní šampioni z týmu Hattrick a prostějovští 4D. Hattrick potvrdil svou pověst favorita celého finále a 4D porazil. Methanol se pak utkal s Best of AG a vybojoval vítězství. Takové štěstí však neměl tým Traja Kamaráti, který vyzval brněnské družstvo Integrál. „Čekali jsme, že vyhrajeme, ale nepodařilo se nám to, nevadí. Určitě jsme hráli vyrovnaně, hlavně s loňským týmem finalistů, s Integrálem. S tím jsme uhráli vyrovnané skóre 19:1 pro něj,“ směje se Daniel Mišík ze slovenského družstva Traja Kamaráti.

Do boje o medailové pozice neměli šanci zasáhnout ani hráči z týmu GVN A - DEFINIČNÍ OBOR. Nestačili na své spolužáky z Gymnázia Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci z družstva GVN a museli se spokojit s horším umístěním.

„Podle mě to proti Hattricku budou mít všichni velmi těžké. Věřím ale tomu, že se letos konečně najde jeho přemožitel,“ odhadoval výsledek celého turnaje jeho organizátor Marek Komárek.

Jak se nakonec ve velmi napínavém souboji o titul republikového mistra ukázalo, Hattrick skutečně přemožitele našel a potřetí své vítězství neobhájil. Z prvního místa se radoval tým z brněnského gymnázia na třídě Kapitána Jaroše Integrál. Dvojnásobné obhájce prvního místa porazil se skórem 12:8. “Je to skvělý pocit. Ani to nedokážeme popsat,máme nesmírnou radost a skoro se nám chtělo brečet, když jsme vyhráli. Dost jsme pIšQworkám obětovali,” shodují se členové Integrálu.

Galerie
Galerie na Facebooku

 

1. místo Integrál (Gymnázium, Brno) ve složení: Pavel Kozubík, Lukáš Drnovský, Jan Sebastian Fabík, Pavel Hranáč, Ctibor Jašek
2. místo HATTRICK (Gymnázium, Česká Třebová) ve složení: Lukáš Tomeš, Ondřej Hudec, Radek Štarman, Kristýna Tomášová, Zdeněk Wetter
3. místo Methanol (Gymnázium, Krnov) ve složení: Luděk Matějíček, Radim Dolejš, Ondřej Gebauer, Jiří Kunyt, Milan Musil
Přejít na detail turnaje