Že dáš 5 v řadě? My zvládneme 10!

Už žádný alkohol, ale Příbor, v Moravskoslezském kraji

První prosincový den 16 nejlepších týmů Moravskoslezského kraje vyrazilo namísto do školních lavic na Střední průmyslovou školu elektrotechniky a informatiky v Ostravě, kde se odehrál krajský turnaj soutěže pIšQworky. Na nejlepší dva týmy navíc kromě sladké odměny čekal také postup do grandfinále soutěže.

Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky byla opět hostem krajského finále. 16 nejlepších týmů dorazilo utkat se o krále severní Moravy. Céééčka do této bitvy dorazila sice později, ale přece, a tak se i ona mohla účastnit úvodní prezentace a následného rozlosování.

10 vítězů oblastních turnajů bylo rozlosováno nejdříve, tak, aby v každé skupině byl poměrně stejný počet vítězů. Ve skupině A a C proto byli 3 vítězové svých oblastních klání, ve skupinách B a D pouze dva. Mohlo se tak zdát, že skupiny A a C budou silnější. A nejenom, že se tak mohlo zdát, také ve skutečnosti tomu tak bylo, neboť účastníci obou skupin vybojovali první čtyři místa. Ale to už předbíháme průběh turnaje.

Ze skupiny A se natolik splašily Splašené veverky, že vybojovaly postup z prvního místa a s plným počtem bodů. No comment ... to raději nekomentoval a spokojil se s druhým postupovým místem za jednu výhru, jednu remízu a jednu prohru. 3 body jim tak stačily také k postupu. GYMRYM B si v posledním zápasu vybojoval alespoň třetí místo ve skupině a současně zisk skalpu vítěze jednoho z oblastních turnajů - týmu 5 Koleček navíc, kterému ani 5 v řadě v názvu nestačilo na přenesení 5 symbolů na papír.

Pořadí ve skupině B musel rozhodnout rozstřel o 1. místo mezi Nou Nejm a BoneyM., z něhož vítězně vzešli BoneyM, čímž si zajistili papírově výhodnější nasazení v playoff. O bod třetí skončil tým Rojanisa a až na čtvrtém místě Propanol, další z řad "alkoholových" týmů Gymnázia Krnov. To mělo však ještě své druhé želízko v ohni - již zmíněný tým No Comment ...

Čtyřrozměrná krychle Teserakt ve všech prostorech přehrála své konkurenty a získala ve skupině C rovněž šest bodů. Z druhého místa se do play off probojoval tým Matika Mínus, který o svém postupu rozhodl v posledním zápase v přímém souboji s týmem Frýdlant 1. Těm společně s týmem PORG 1 nezbývalo nic jiného, než se s turnajem rozloučit.

V poslední zbývající skupině D se jako favorité jevili hráči CO2, obhajující loňské 4. místo. Pozici favorita potvrzovalo získaných 6 bodů a skóre 45:15,  nejlepší ze všech ve skupinách. Spolu s nimi postoupili do čtvrtfinále Nevím, a to na základě nejlepšího skóre, jelikož získali 2 body jako jejich konkurenti v podobě Céééček a Rébus. Vyhodnotit postupující tým byl rébusem i pro leckteré soutěžící.

Čtvrtfinále přineslo překvapení v podobě nenastoupení týmu Nou Nejm do zápasu, čímž automaticky postup získaly Splašené veverky. Důvod jejich předčasného odchodu z turnaje není znám, pravděpodobně v duchu Nou Nejm, Nou Rízn. Poměrně jednoznačně 16:4 si Teserakt poradil s týmem Nevím, který nejspíš nevěděl, kde hledat X a O v rámci jednotlivých dimenzí. Těsnější souboj nastal mezi No Comment ... a Boney M, poměrem 11:9 postoupil prvně jmenovaný tým, který se k postupu ale odmítl vyjádřit, v duchu svého názvu. Poslední souboj byl zcela nejvyrovnanější, neboť zde došlo k souboji dvou přírodních věd - matiky (tým Matika mínus) a chemie (tým CO2). Ani deset zápasů, ba ani první rozstřelový duel nerozhodl o postupujícím. Byť se již zdálo, že CO2 budou postupovat, hráč Matiky mínus našel plus ve svých tazích a odsoudil tým CO2 se vypařit domů.

Semifinále přineslo boj o 2 postupová místa na grandfinále, neboť kdo vyhraje semifinále, jede do Brna. Všichni soutěžící věděli, že nastal nejdůležitější zápas dne. A tomu odpovídalo i skóre - obě semifinále skončila výsledkem 10:10. O postupujícím mezi týmy Matika Mínus vs. No Comment ... a Splašené veverky vs. Teserakt musel rozhodnout rozstřel. Silnější se v těchto duelech ukázali hráči Teseraktu a Matiky mínuš, čímž bylo jasné, že v boji o finále dojde k repríze souboje ve skupině, podobně jako v případě souboje o 3 místo.

Rozdílem mezi cenami pro 3. a 4. místo byl především pohár, o který se obě družstva chtěla utkat. O vyrovnanosti soupeřů svědčí skóre 2:2 ve čtyřech partiích, pouze pátá partie skončila poměrem 3:1 pro členku No Comment..., což znamenalo zisk poháru pro Gymnázium Krnov a rozšíření sbírky. Na tomto týmů je potřeba ocenit skutečnost, že byl složen čistě z dívek, tudíž hráčky tohoto týmu jasně ukázaly, že pIšQworky hrají a umí hrát i holky!

Finálový zápas vzala Matika mínus jako odvetu za skupinovou prohru 8:12. Ta se jim povedla dokonale, neboť příborský tým zvítězil 13:7 a zajistil návrat krajského poháru Masarykovu gymnáziu po 7 letech. Zajímavostí jistě je to, že jak na oblastním, tak na krajském kole, tým postoupil z druhého místa ve skupině a přes rozstřel v semifinále (na KT také ve čtvrtfinále) se probojoval až k prvnímu místu.

Nadále tak platí, že titul krajského mistra pIšQworek si odnášejí pouze týmy ze 3 škol - Gymnázium Krnov (2012-2016), Masarykovo gymnázium Příbor (2008-2010, 2017) a pořadatelské SPŠ elektrotechniky a informatiky (2011).

 

Pořadí:

1. místo: Matika Mínus (Masarykovo gymnázium Příbor) ve složení: Zdeněk Hanzlík, Václav Géryk, Iva Jurková, Marek Štefaník a Ludmila Hrušková

2. místo: Teserakt (Gymnázium Havířov) ve složení: Ondřej Kněžík, Ondřej Krabec, Radek Sedlář, Václav Waloszek a Jaromír Szymutko

3. místo: No Comment (Gymnázium Krnov) ve složení: Tereza Goldmanová, Dita Bartoňková, Hana Nevídalová, Eliška Repková a Anna Zouharová

 

Fotogalerie na Facebooku