Že dáš 5 v řadě? My zvládneme 10!

Pět v řadě á la Nový Jičín aneb Pět rozstřelů za 4 zápasy

Tradičním pořadatelem oblastního turnaje v pIšQworkách je Gymnázium a SOŠ v Novém Jičíně, v jehož prostorách se oblastní turnaj pIšQworek uskutečnil podesáté. Neméně tradiční je hojná účast z řad zástupců novojičínského regionu, která v letošním roce čítala 14 týmů z 6 škol. Vítězství si po tuhých bojích odnesl tým Matika mínus z příborského gymnázia.

Ještě než samotný turnaj začal, již jsme počítali první ztráty, neboť zpod skokanského můstku ve Frenštátu pod Radhoštěm k nám nedoskočily dva týmy z Gymnázia a SPŠ elektrotechniky a informatiky. Naštěstí nám neuplavaly týmy ze ZŠ Odry, byť dorazily s menším zpožděním, neboť na cestách je řada meandrů. V 8:45 jsme však mohli započít klání, které zprvu vypadalo jako procházka rajskou zahradou, v závěru se z něj však vyklubala ostrá bitva plná prodloužení a nervů.


14 týmů bylo rozlosováno do 4 skupin, přičemž skupiny B a D měly tu výhodu, že byly pouze tříčlenné. Jako favoriti se v nich profilovali Pyškvorkáři z Masarykova gymnázia Příbor a Macci z Mendelovy SŠ v Novém Jičíně. Skupina A byla téměř celá základoškolská, neboť se v nich potkaly týmy Tyrška ze ZŠ Tyršova v Novém Jičíně, Rybáři z Oder a Communism Russia ze ZŠ v Odrách. Tyto základoškolské týmy doplnili Fame Team z Mendelovy SŠ, jejichž sláva předčila všechny ostatní týmy a přispěla k jejich suverénnímu postupu ze skupiny se skórem 48:12. Skupina C přinesla souboje týmů Nevím, Křížky, Lolkaři a Matika mínus. Byť to podle názvu týmu nevypadá, Nevím naopak věděli, takže si postup z prvního místa vybojovali.

Mnohé nepostupující týmy naopak bylo možné odhalit podle jejich názvu. Již zmíněný tým Communism Russia namísto cesty do čtvrtfinále preferoval cestu na východ, která znamenala konec v turnaji. Rybáři z Oder ve skupině nic neulovili, a tak jim nezbylo také nic jiného než se vrátit ke svým rybníkům. Podobnou cestu měli také Jistebničáci ze ZŠ v Jistebníku, kteří v konkurenci týmů ze středních škol ve skupině B neměli šanci. Ani u Lolkařů není žádným překvapením, že turnaj museli opustit, neboť piškvorky vyžadují přece jen jiné dovednosti. Překvapením je tak neúspěch Křížků z Mendelovy SŠ, nicméně důvodem jejich vypadnutí bude zřejmě skutečnost, že v mnoha soubojích hráli jejich hráči také za kolečka. V neposlední řadě rovněž pro tým PK z domácího gymnázia a SOŠ přišel konec.

S jistotou, jakých osm týmů se utká o jediné postupové místo do krajského finále, začaly čtvrtfinálové souboje. Pyškvorkáři potvrdili svou suverenitu ze základní skupiny a poměrem 20:0 vyprovodili Tyršku ze soutěže domů. Naštěstí pro ně tento debakl nepovezou příliš daleko. K překvapení došlo mezi Macky a Matikou mínus, dalšího reprezentanta Masarykova gymnázia Příbor, neboť Matika mínus porazila vítěze skupiny D poměrně jasně 14:6. Co však nepřinesly tyto dva souboje, vrchovatě vynahradily zbylé dva čtvrtfinálové zápasy. Fame Team nestačila ani sláva, ani výhra ve skupině A k tomu, aby zdolali Obchodku z Mendelovy SŠ. Byť po 10 duelech byl stav 10:10, po dalších 100 sekundách prvního rozstřelu bylo jasno, že dále postupuje Obchodka. V posledním souboji Teplej Marťas zatopil týmu Nevím, čehož výsledkem byla také remíza 10:10 a následný rozstřel. Ani v něm nepadlo žádné rozhodnutí, tudíž následoval rozstřel č. 2. V něm již člen Nevím procitl, zjistil, jak na to, a poslal třetí tým z Příbora domů.

V semifinále se střetli profilující se favoriti Pyškvorkáři s Matikou Mínus a Nevím s Obchodkou. Pro prvně jmenovanou dvojici to byl bratrovražedný souboj, neboť oba týmy pochází z příborského gymnázia. Není proto divu, že mezi hráči se objevil komentář, že se takto měli potkat až ve finále. V druhém souboji se pak utkali zástupci dvou novojičínských škol a mohli tak zjistit, která škola je na tom lépe. Vyrovnanost prvních čtyř týmů dokumentuje výsledný stav 10:10 po odehrání všech duelů v obou zápasech. Napětí v sále dokumentují i slova jednoho z hráčů: „Já se na to nechci ani radši dívat, jdu pryč.“ A skutečně odešel, nevěděl tak ani, kdo z jeho týmu do rozstřelu nastoupil. Oba rozstřely se hrály zároveň. Poměrně snadno uspěl hráč týmu Matika mínus, zatímco člen týmu Nevím objevil své piškvorkové dovednosti zejména v závěru, neboť prokázal výhru po uplynutí časového limitu na jeden duel.

Souboj o třetí místo přinesl rovněž vyrovnanou bitvu, porážku ze skupiny však Obchodka Pyškvorkářům vrátila a vybojovala si 3. místo. Tento zápas se však již nesl v uvolněném duchu, neboť oba týmy věděly, že již nehrají o tolik. Důkazem toho může být také nevědomost jedné z hráček Obchodky, která na dotaz, kde svůj symbol umístila, odvětila: „Prostě někde jsem dala kolečko, ale nevím kde.“

Finále mezi týmy Nevím a Matika mínus znamenalo repete zápasu ze skupiny, v níž Nevím zvítězili 13:7. Matice mínus se však dokonale povedla odveta. Byť ve vzduchu poletoval rozhodující rozstřel o postup na krajské finále, vzhledem k průběhu bojů v play off, Matika mínus nic takového nepřipustila a poměrně jasně tým Nevím přehrála. Tím si zajistila také postup na krajské finále v Ostravě.

 

Pořadí:
1. místo: Matika mínus (Masarykovo gymnázium Příbor) ve složení: Zdeněk Hanzlík, Václav Géryk, Iva Jurková, Marek Štefaník, Ludmila Hrušková
2. místo Nevím (Gymnázium a SOŠ Nový Jičín) ve složení: Radek Škrabal, Martin Bartoň, Tereza Nováková, Jan Kutálek, Tereza Jelínková
3. místo: Obchodka (Mendelova SŠ Nový Jičín) ve složení: Iveta Golová, Nikola Šuránková, Ivana Barošová, Adéla Geppertová a Patrik Pala

 

Fotogalerie na Facebooku