Dej soupeři X.O.!

Jak vybrat školní týmy?

Rádi byste své žáky přihlásili do soutěže, ale neznáte všechny podrobnosti a náležitosti? Přemýšlíte, jak vybrat nejlepší reprezentanty a sestavit týmy? Pokračujte ve čtení a vše vám bude jasné.

Nejjednodušší variantou je nechat sestavení týmů na studentech. Pokud se přihlásí pouze 15 soutěžících, vytvoří 3 týmy, které se zúčastní rovnou oblastního kola.

Učitel však může také nominovat týmy na základě svého uvážení. V tom případě je dobré si pohlídat, aby si jednotliví hráči mezi sebou rozuměli a tvořili opravdový tým.

Posledním navrhovaným a zároveň nejspravedlivějším způsobem výběru je uspořádat školní turnaj. Tady na rozdíl od ostatních turnajových úrovní mohou soutěžit i jednotlivci, nikoli pouze týmy. Turnaj jednotlivců je pro výběr těch nejlepších reprezentantů nejvhodnější. Z vítězů školního turnaje je pak možné sestavit až čtyři týmy, které budou školu reprezentovat.

Uspořádání turnaje je velmi jednoduché. Hráče podle počtu (4–5 hráčů: 1 skupina; 6–10 hráčů: 2 skupiny; 11–16 hráčů – 4 skupiny) vhodně rozlosujete do skupin (např. na papír napíšete jména a postupně přiřazujete losováním ke skupinám) a poté započne samotný turnaj.

Nejlépe umístění hráči ve skupinách postoupí do takzvaného play-off (při 1 skupině 4, při 2 skupinách 8, při 4 skupinách 8, při 8 skupinách 16 atd.), kde se již hraje vyřazovacím způsobem (hráč, který prohrál, vypadává z turnaje).

Hráči, kteří prohrají v semifinále, hrají ještě o 3. místo. Vítěz finále se stává i vítězem celého turnaje. Pokud počet hráčů překročí demonstrovaný počet, použije se analogicky systém pro 8 hráčů čili dále pro 16, 32, 64… hráčů. Důležité je, aby počet postupujících do pavouka byl vždy podle počtu skupin 4, 8, 16, 32, 64 nebo 128 atd.

Podrobný popis průběhu turnaje:

Samozřejmě se jedná pouze o návrh, jak by mohl školní turnaj vypadat. Jeho podobu už máte v rukou vy, a jaké školní kolo uspořádáte, takové bude. Pokud máte jakékoliv dotazy k organizaci školního kola, neváhejte kontaktovat svého krajského koordinátora, rád odpoví na veškeré dotazy.

Během samotné soutěže také můžete použít naše pravidla, nebo se jimi inspirovat.