O projektu

„Již v loňském roce jsem měl tu čest koordinovat pIšQworky a bral jsem to jako vrchol svého působení ve spolku Student Cyber Games. Ani jsem si nedokázal představit, že by se tato příležitost opakovala. Rok se s rokem sešel a je vidět, jak jsem se mýlil. Čekají mě druhé pIšQworky z pozice koordinátora a celkově již moje osmé, nicméně jedna pravda se nemění - do pIšQworek stále skáču po hlavě.

A na co se mají soutěžící v letošním ročníku těšit? Opět na spoustu zábavy a zážitků během hraní pIšQworek na všech úrovních soutěže. Kromě toho soutěžící rozvíjí své logické a analytické myšlení a týmovou spolupráci. Naučí se tak dovednostem, které mohou využít i později ve svém životě.“

- Josef Šíp, koordinátor projektu


pIšQworky může hrát každý středoškolák a žák osmé a deváté třídy. Stačí sestavit pětičlenný tým, zvolit si zástupce a vyplnit online registraci. Ani trénink na soutěž není náročný. Postačí čtverečkovaný papír a tužka. Zúčastnit se může každý, vyhraje ale jen ten, kdo prokáže logické myšlení, schopnost taktizovat a táhnout v týmu za jeden provaz.

Ani pravidla nejsou složitá. Soutěž má čtyři úrovně. Ve školních kolech se vybere nejvýše dvacet nejlepších pIšQworkářů a sestaví se až čtyři týmy studentů. Ti pak zamíří reprezentovat školu na jeden z více než stovky oblastních turnajů. Výherci oblastních turnajů postupují do třetí úrovně, kde se utkají ve čtrnácti krajských turnajích. Přeborníci z krajů, tedy čtyřiadvacet vítězných týmů, pak přijedou zabojovat o titul mistra na finálové utkání v listopadu v Brně.

Kromě českého mistrovství se i letos odehraje několik slovenských turnajů, ze kterých některé týmy postoupí do brněnského finále, kde hráči zkříží linery s českými finalisty.

Kromě věcných cen si každý pIšQworkář odnese spoustu nových kontaktů i zážitků, a to nejen z pIšQworkových bojů. Není třeba dodávat, že se vítězové stanou známými nejen na své škole a v okolí. O minulých ročnících pIšQworek byly v celé České republice napsány stovky novinových článků a natočeno několik rozhlasových a televizních reportáží.

Soutěž pořádá Student Cyber Games, z. s., které se dlouhodobě zaměřuje na rozvíjení dovedností středoškoláků prostřednictvím netradičních soutěží. SCG je organizace plná mladých lidí, převážně studentů vysokých a středních škol. Na projektu pIšQworky jich pracuje přibližně padesát a mnozí z nich jsou účastníky předchozích ročníků našich soutěží. Zájemci o spolupráci mohou napsat na davidova@scg.cz a připojit se k organizačnímu týmu.