Jak vybrat školní týmy?

Chcete své studenty přihlásit do soutěže a neznáte všechny podrobnosti a náležitosti? Uvažujete nad tím, jak vybrat nejlepší reprezentanty a sestavit týmy? Po přečtení tohoto článku vám bude určitě vše jasné.

Nejjednodušší je nechat výběr týmů na studentech. Pokud se přihlásí pouze 15 studentů, vytvoří 3 týmy, které se zúčastní oblastního kola.

Učitel také může nominovat týmy na základě svého rozhodnutí. Výběr vhodných reprezentantů potom zůstává na něm. Určitě je ale dobré, když si jednotliví hráči v týmu dobře rozumí a opravdu tvoří tým.

Posledním navrhovaným a nejspravedlivějším způsobem výběru je uspořádat školní turnaj. Tady na rozdíl od ostatních turnajových úrovní mohou soutěžit i jednotlivci, nikoli pouze týmy. Turnaj jednotlivců je pro výběr těch nejlepších reprezentantů dokonce nejvhodnější.

Z vítězů školního turnaje je pak možné sestavit až čtyři týmy, které budou školu reprezentovat. Podmínkou pro přihlášení čtvrtého týmu do oblastního kola je uspořádání školního kola, ze kterého nám pošlete reportážní článek. (Může ho například napsat čtvrtý tým, pokud se bude chtít oblastního kola soutěže zúčastnit.)

Uspořádání turnaje je velmi jednoduché. Hráče podle počtu (4 - 5 hráčů: 1 skupina; 6 - 10 hráčů: 2 skupiny; 11 - 16 hráčů – 4 skupiny) vhodně rozlosujete do skupin (např. na papír napíšete jména a postupně přiřazujete losováním ke skupinám) a poté započnete samotný turnaj.

Nejlépe umístění hráči ve skupinách postoupí do takzvaného play-off (při 1 skupině 4, při 2 skupinách 8, při 4 skupinách 8, při 8 skupinách 16, atd.), kde se již hraje vyřazovacím způsobem (hráč, který prohrává, vypadává z turnaje).

Hráči, kteří prohrají v semifinále, hrají ještě o 3. místo. Vítěz finále se stává i vítězem celého turnaje. Pokud počet hráčů překročí demonstrovaný počet, použije se analogicky systém pro 8 hráčů, čili dále pro 16, 32, 64,… hráčů. Důležité je, aby vždy počet postupujících do pavouka byl podle počtu skupin 4, 8, 16, 32, 64 nebo 128 atd.

Podrobný popis průběhu turnaje:

  • 4 - 5 hráčů: Organizátor vytvoří jednu skupinu, kde se všichni hráči utkají každý s každým, a podle pořadí se rozlosuje pavouk. Pavouk by měl odrážet výkony hráčů ve skupině, proto první hráč hraje s posledním ve skupině a druhý s třetím. Poražení hráči se ve druhém kole pavouka utkají o 3. místo a vítězové postupují do finále. Celkovým vítězem se stává hráč, který zvítězí ve finále.
  • 6 - 7 hráčů: Organizátor vytvoří 2 skupiny, z nichž do dalšího průběhu turnaje postupují celkově 4 hráči, přičemž z každé skupiny postoupí právě 2 nejúspěšnější hráči. Tito se následně utkají v pavouku způsobem vítěz první skupiny (A1) proti druhému hráči z druhé skupiny (B2). Poražení hráči se utkají o 3. místo a vítězové postupují do finále. Celkovým vítězem se stává hráč, který zvítězí ve finále.
  • 8 - 10 hráčů: Organizátor vytvoří 2 skupiny, z nichž do dalšího průběhu turnaje postupuje 8 hráčů, přičemž z každé skupiny postoupí právě 4 nejúspěšnější hráči. Tito se následně utkají v play-off způsobem A1 vs. B4 (V1), A2 vs. B3 (V2), A3 vs. B2 (V3) a A4 vs. B1 (V4). Vítězové zápasů se následně střetnou systémem V1 vs. V3 a V2 vs. V4. Poražení hráči se utkají o 3. místo a vítězové postupují do finále. Celkovým vítězem se stává hráč, který zvítězí ve finále.
  • 11 - 16 hráčů se utvoří 4 skupiny, z nichž do dalšího průběhu turnaje postupuje 8 hráčů, přičemž z každé skupiny postoupí právě 2 nejúspěšnější hráči. Tito se následně utkají v play-off způsobem A1 vs. B2 (V1), A2 vs. B1 (V2), C1 vs. D2 (V3), C2 vs. D1 (V4). Vítězové zápasů se následně střetnou systémem V1 vs. V3, V2 vs. V4. Poražení hráči se utkají o 3. místo a vítězové postupují do finále. Celkovým vítězem se stává tým, jenž zvítězí ve finále.

Samozřejmě se jedná pouze o návrh, jak by mohl školní turnaj vypadat. Jeho podobu už máte v rukou vy, a jaké školní kolo uspořádáte, takové bude. Pokud máte jakékoliv dotazy k organizaci školního kola, neváhejte kontaktovat svého krajského koordinátora, je tu právě pro vás.

Sestavili jsme manuál, který vám pomůže uspořádat vaše školní kolo.

Během samotné soutěže také můžete použít naše pravidla nebo se jimi inspirovat.

Zahrát si můžete na stránkách sešitu, ale můžete si stáhnout naše herní arény, které jsou prověřené tisícovkami hráčů.